RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Legendarna LuxTorpeda na torach. Zobacz wyjątkową rekonstrukcję [WIDEO]

Rekonstrukcja autentycznego egzemplarza LuxTorpedy (fot. Youtube/Radek Grec)
Rekonstrukcja autentycznego egzemplarza LuxTorpedy (fot. Youtube/Radek Grec)

Film przedstawiający cyfrową rekonstrukcję jazdy przedwojennego polskiego wagonu ekspresowego LuxTorpeda po współczesnych torach opublikowano w serwisie YouTube. Oryginalne LuxTorpedy nie zachowały się do naszych czasów, istnieje tylko nieco zdjęć i materiałów filmowych. Możliwość obejrzenia legendarnego pojazdu w ruchu to gratka dla wszystkich pasjonatów historii techniki.

W 1933 r. Polskie Koleje Państwowe wypożyczyły, a po pozytywnych wynikach testów zakupiły wagon motorowy produkcji austriackich zakładów Daimler-Puch o modnym wówczas opływowym kształcie. Cel tego zakupu od początku był jasny: opracowanie własnej polskiej konstrukcji.I taka konstrukcja rzeczywiście powstała. Oglądany przez nas wagon ma numer boczny SAx 90081 (widać to na 45 sekundzie materiału).

90 lat temu na „Darze Pomorza” podniesiono polską banderę

90 lat temu w Gdyni odbył się chrzest „Daru Pomorza”, a na statku po raz pierwszy podniesiono polską banderę. „Dar Pomorza” to jeden z symboli II...

zobacz więcej

To numer autentycznego egzemplarza pierwszego polskiego wagonu motorowego tego typu, wyprodukowanego w chrzanowskim Fabloku w 1935 r. Znacznie różnił się on od austriackiego SAx 90080.

Lepsza niż austriacki pierwowzór


W polskim egzemplarzu zamontowano 92-konne silniki diesla zamiast niespełna 60-konnych, co pozwalało na jazdę z pasażerami z prędkością 115 km/h (wagon austriacki rozpędzał się do 100 km/h). LuxTorpedy z Chrzanowa miały też lepiej wentylowane wnętrze i większe przeszklenia. Takich wagonów Fablok wyprodukował pięć sztuk. Spośród ogółem sześciu LuxTorped tylko jeden sprawny egzemplarz przetrwał wojnę. Do 1954 r. wożono nim robotników do kopalni Siersza, potem zezłomowano.

W 1936 r. w czasie jazdy pokazowej chrzanowska LuxTorpeda pokonała trasę Kraków – Zakopane w ciągu 2 h 18 minut, był to jednak przejazd specjalny. W rozkładzie z lata 1939 r. pociąg oznaczony jako MtE (motorowy ekspres) potrzebował na pokonanie tej samej drogi 2 h 56 min (z Płaszowa 2 h 50 min). Krótszy czas przejazdu w jeździe handlowej na „Zakopiance” udało się osiągnąć pod koniec XX w. Wagony Fabloku jeździły m.in. właśnie z Krakowa do Zakopanego, Krynicy i Katowic.

Podróż ekspresem motorowym była bardzo droga. Bilet z Krakowa do Zakopanego kosztował 120 zł, podczas gdy np. bilet lotniczy z Warszawy do Wilna ok. 50 zł. Opływowe LuxTorpedy nie były najszybszymi pociągami polskiej produkcji w II RP. W II poł. lat 30.Zakłady Cegielskiego w Poznaniu i fabryka Lilpop Rau i Loewenstein na warszawskiej Woli produkowały wagony motorowe serii SBx o bardziej tradycyjnym kształcie, ale rozwijające prędkość do 130 i 140 km/h.

-> Przeczytaj także: Nasze czasy według dziennikarza przedwojennej gazety. Czy przewidział internet?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej