RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nie żyje Aleksandra Koncewicz, aktorka znana m.in. z „Plebanii” i „07 zgłoś się”

Aleksandra Koncewicz miała 90 lat (fot. TVP)
Aleksandra Koncewicz miała 90 lat (fot. TVP)

Najnowsze

Popularne

W wieku 90 lat zmarła Aleksandra Koncewicz, wybitna aktorka teatralna – informuje rp.pl. Była gwiazdą poznańskich scen, ale popularność przyniosły jej także role telewizyjne. Widzowie znali ją m.in. z seriali „Plebania”. „Matki, żony i kochanki” czy „07 zgłoś się”. Na początku lat 60. odmówiła Romanowi Polańskiemu występu w nominowanym później do Oscara filmie „Nóż w wodzie”. Po latach przyznała, że nie miała wątpliwości – wybrała teatr.

Nie żyje Ryszard Kotys. Słynny Paździoch miał 88 lat

Popularny aktor Ryszard Kotys nie żyje. Wśród widzów zasłynął przede wszystkim za sprawą roli Mariana Paździocha w serialu „Świat według...

zobacz więcej

W serialach Aleksandra Koncewicz grała jednak przede wszystkim epizodycznie. Jej prawdziwą miłością był właśnie teatr.

Odmówiła Polańskiemu


– Scena była moją wielką miłością, w pełni odwzajemnioną, dlatego nie miałam żadnych wątpliwości, czy w 1960 r. przyjąć kolejną wielką postać w teatrze, czy zadebiutować w filmie. Zwłaszcza że proponował mi rolę pewien debiutant. Tyle, że tym debiutantem był Roman Polański, a propozycją – jego nominowany potem do Oscara „Nóż w wodzie”. Polański szukał aktorki wysportowanej, a ja wtedy dobrze pływałam i grałam w siatkówkę. Ale gdy miałam do wyboru zagrać w filmie czy Klarysę w „Fircyku w zalotach”, a potem tytułową Ondynę w sztuce Jeana Giraudoux, nie było wątpliwości, że wybiorę teatr – wspomniała aktorka.

Aleksandra Koncewicz we wspomnieniach Artura Barcisia


Aktor Artur Barciś, cytowany przez rp.pl, wspomina Koncewicz z czasów pracy w Teatrze Na Targówku. – Była silną osobowością, doskonale wpisywała się w typ aktorki heroiny, oprócz talentu miała wielką klasę. Do nas, młodych, podchodziła zawsze życzliwie – opisuje i dodaje, że zdawało się, jakby aktorka „nie odczuwała potrzeby bycia sławną”.

Aleksandra Koncewicz za swoją działalność artystyczną została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarła 12 marca w jednym z warszawskich szpitali – wynika z informacji w dodatku Teatr na rp.pl. Rodzina przekazała, że pogrzeb aktorki odbędzie się w piątek 19 marca; ma zostać pochowana na Cmentarzu północnym w Warszawie.

Zobacz także: Nie żyje aktorka Katarzyna Łaniewska
teraz odtwarzane
Nie żyje aktorka Katarzyna Łaniewska

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej