RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kandydat PiS na RPO: Będę się starał trzymać urząd RPO z daleka od ideologii [WIDEO]

Będę stał na straży tradycyjnych praw i wolności, ale będę także bronił klasycznych liberalnych wartości – mówi poseł Bartłomiej Wróblewski, kandydat PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich. W programie „#Jedziemy” odpowiadał na zarzuty opozycji, której przedstawiciele nazywają go „fanatykiem”. – Nie będę rzecznikiem ani rządu, ani też opozycji – podkreślił Wróblewski.

Kandydat PiS na RPO nt. zastępcy o odmiennych poglądach: Widzę taką potrzebę

– Widzę potrzebę powołania na stanowisko zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich osoby o odmiennych poglądach; myślę, że takie działania zostaną...

zobacz więcej

Oficjalnie o kandydowaniu na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich Wróblewski poinformował w poniedziałek, zapowiadając od razu, że zamierza zabiegać o poparcie innych niż PiS klubów parlamentarnych. W odpowiedzi na jego kandydaturę Barbara Nowacka nazwała Wróblewskiego „fanatykiem”, Gabriela Morawska-Stanecka mówi o „policzku dla kobiet”, a Małgorzata Kidawa-Błońska o prowokacji ze strony Prawa i Sprawiedliwości.

– Te argumenty wpisują się w taką plemienną, partyjną politykę – ocenił w czwartek na antenie TVP Info kandydat PiS. Jak podkreślał, w ostatniej kadencji prowadził 18 biur pomocy prawnej dotyczących spraw ZUS-owskich, budowlanych, podatkowych, a z jego wsparcia skorzystało ponad 2,2 tys. – Osób bez względu na poglądy, wyznanie czy stan finansów – zaznaczył Bartłomiej Wróblewski.

Priorytety kandydata PiS


Pytany, jak chce przekonać polityków opozycji do poparcia, wskazał, że od początku mówi o kilku obszarach, które „dla osób o wrażliwości lewicowej są podstawowe, jeśli chodzi o funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich”.

– Po pierwsze jest to los najsłabszych: osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, samotnych matek. (…) Chciałbym być rzecznikiem wsi. Choć dokonała się duża rewolucja godnościowa, to nadal w obszarze wiejskim jest wiele do zrobienia, jeśli chodzi o wykluczenie edukacyjne, transportowe, kulturalne – podkreślił gość TVP Info. Jak dodał, będzie „stał na straży tradycyjnych praw i wolności, ale także będzie bronił klasycznych wolności jak wolność prowadzenia działalności gospodarczej, wolność słowa – które 30 lat temu były istotne, ale dziś wiele osób o nich zapomniało, nawołując do cenzury w internecie”.

Libicki poprze Wróblewskiego? Senator mówi o aborcji, Obajtku i Rzeplińskim

Muszę rozważyć kilka kwestii – mówił w TVP Info senator PSL Jan Filip Libicki pytany o to, czy poprze kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego na RPO....

zobacz więcej

Wskazywał także na dbanie o podstawowe prawa kobiet, jak zabezpieczenie emerytalne, równość płac i monitorowanie przepisów dot. przemocy domowej.

Wróblewski: Będę trzymał urząd RPO z dala od ideologii


Pytany o sprawę zwolnionej z pracy działaczki Razem Urszuli Kuczyńskiej, której za wyrażenie własnej opinii życzono śmierci, Wróblewski zaznaczył, że także ta sprawa powinna zostać przedmiotem zainteresowania RPO. – Dochodzimy do wolności sumienia i wolności słowa, które powinny być pewnym standardem. Tam, gdzie pojawia się ideologia, te wartości zaczynają być lekceważone – ocenił.

– Nie będę rzecznikiem ani rządu, ani też opozycji. Będę starał trzymać się urząd RPO z dala od ideologii – podsumował Wróblewski, dodając, że Rzecznik Praw Obywatelskich musi egzekwować wszystko to, co zapisano w konstutucji i – niezależnie od swoich poglądów.

Zobacz także: Kandydat PiS na nowego RPO. Kim jest Bartłomiej Wróblewski?
teraz odtwarzane
Wróblewski kandydatem na RPO

źródło:
Zobacz więcej