RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ze śniegiem pada plastik

Pod pewną postacią plastik w śniegu można znaleźć (fot. Shutterstock/Mariia Tagirova)
Pod pewną postacią plastik w śniegu można znaleźć (fot. Shutterstock/Mariia Tagirova)

Najnowsze

Popularne

Dzięki nowej, czulszej technice naukowcy wykryli cząstki mikro- i nanoplastiku w śniegu. Nawet jeśli same cząstki nie są szkodliwe, to mogą się do nich przyłączać różne toksyczne substancje.

Egzoplaneta odbudowuje atmosferę [WIDEO]

Nazwano ją GJ1132b i pod względem gęstości, rozmiarów i wieku przypomina Ziemię. To jedna z czterech tysięcy odkrytych w ciągu ostatnich 25 lat...

zobacz więcej

Choć popularne niedawno filmy, na których różni youtuberzy przekonywali, że zamiast śniegu pada plastik, nie miały nic wspólnego z rzeczywistością, to okazuje się, żę jednak pod pewną postacią plastik w śniegu można znaleźć.

Tak twierdzą badacze z McGill University, którzy wykryli mikroskopijne plastikowe cząstki. Ich zadaniem zanieczyszczenie pochodzi w dużej mierze z unoszących się w powietrze cząstek obecnych m.in. w niezamarzających płynach (glikol polietylenowy).

Naukowcy dokonali swojego odkrycia dzięki nowej, czulszej technice wykrywania mikro- i nanoplastiku, której użyli do zbadania śniegu padającego w 2019 roku, w Montrealu. Metoda pozwala na wykrycie nawet pikogramów (pikogram do jedna bilionowa grama) plastiku.

Czy woda na planetach zdoła zatrzymać śmiercionośnie promieniowanie?

Według nowej teorii, opracowanej przez naukowców z University of Chicago i Stanford University, wiele planet nie tylko mogło wytworzyć atmosfery,...

zobacz więcej

– Ważne jest, aby móc wykrywać nawet śladowe ilości plastiku w środowisku – mówi prof. Parisa Ariya, współautorka publikacji, która ukazała się w piśmie „Environmental Pollution”.

„Choć plastik taki może być sam w sobie nieszkodliwy, mogą się do niego przyłączyć obecne w środowisku toksyczne związki organiczne i metale ciężkie, które mogą uszkadzać ludzkie komórki i narządy” – przestrzega specjalistka. Naukowcy liczą na dalsze badania.

„Mamy nadzieję, że nasza nowa technika zostanie wykorzystana przez specjalistów z różnych dziedzin, aby uzyskać kluczowe informacje na temat ilości mikro- i nanoplastiku w środowisku miejskim. Pozwoli to lepiej ocenić wpływ tych cząstek na ekosystem i ludzkie zdrowie” – podkreśla Zi Wang, główny autor pracy.

Przeczytaj też: Mikroplastik w śniegu na Mount Evereście. Przeprowadzono badania

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej