RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szmuglowali papierosy i spirytus w specjalnych skrytkach. Transgraniczna grupa rozbita

Trzech podejrzanych trafiło do aresztu (fot. Shutterstock/vladee)
Trzech podejrzanych trafiło do aresztu (fot. Shutterstock/vladee)

Służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się handlem papierosami i alkoholem. W wyniku akcji Straży Granicznej wpadło siedem osób – wynika z ustaleń portalu tvp.info. Grupa swoim działaniem obejmowała połowę Polski, Niemcy i Szwajcarię. Straty Skarbu Państwa są szacowane na ponad 3 mln zł.

„Największa operacja policyjna w historii”. W akcji półtora tysiąca funkcjonariuszy

Belgijska policja przejęła 17 ton kokainy i aresztowała 48 osób – to efekt trwającej dwa lata operacji przeciwko gangom handlarzy narkotyków....

zobacz więcej

Przestępcza działalność polegała na nabywaniu, przechowywaniu i przewożeniu alkoholu i papierosów bez akcyzy i bez zgłoszenia celnego. W kraju obejmowała województwa: łódzkie, lubelskie, świętokrzyskie, mazowieckie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie i dolnośląskie.

Przemycili 140 tys. paczek papierosów


W wyniku działań służb zatrzymano siedem osób. Jak wynika z ustaleń śledczych, sterujący procederem osobiście organizowali przemyt wyrobów akcyzowych z terytorium Ukrainy do Polski. Potem inni członkowie grupy samochodami wyposażonymi w specjalne skrytki dystrybuowali kontrabandę na terenie Polski i za granicą.

Szacowane straty Skarbu Państwa wynikające z działalności grupy przestępczej to ponad 3 mln zł., z czego blisko 2,5 mln to samo uszczuplenie należności z tytułu podatku akcyzowego. Pozostała część to podatek VAT i cła.

Jak ustalono, nielegalny handel objął około 140 tys. paczek papierosów i 150 litrów 95-procentowego alkoholu. Podejrzani usłyszeli zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą lub działanie w niej, a także narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie należności podatkowych – dowiedział się portal tvp.info. Trzy osoby trafią na trzy miesiące do aresztu. Wobec pozostałej czwórki zastosowano dozór policji.

Zobacz także: Operacja kontrwywiadu. Rosyjski „dziennikarz” z zakazem wjazdu do Polski

źródło:
Zobacz więcej