RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Afganistan. Atak na urzędników państwowych, zginęły trzy osoby

Napięta sytuacja w Afganistanie (fot. Reuters)
Napięta sytuacja w Afganistanie (fot. Reuters)

Najnowsze

Popularne

W eksplozji z udziałem autokaru przewożącego urzędników państwowych, do jakiej doszło w Kabulu po detonacji przydrożnego ładunku wybuchowego, zginęły trzy osoby, a 11 odniosło rany – poinformowały władze stolicy.

Równoległe manewry wojskowe w Armenii i Azerbejdżanie

W Armenii rozpoczęły się manewry wojskowe. Dzień wcześniej na poligony wyszli żołnierze sąsiedniego Azerbejdżanu. Pięć miesięcy temu oba kraje...

zobacz więcej

Rzecznik policji potwierdził, że doszło do eksplozji bez wskazania na ewentualne okoliczności zamachu – podaje Agencja Reutera. Według jej informacji autokar przewoził urzędników państwowych.

W Afganistanie w ostatnich miesiącach coraz częściej dochodzi do zabójstw funkcjonariuszy państwowych, policjantów, żołnierzy, a także dziennikarzy, sędziów, lekarzy, polityków, duchownych i obrońców praw człowieka. Ofiary najczęściej giną od kul lub w wybuchach podłożonych pod ich samochodami bomb.

Napięta sytuacja w Afganistanie


Talibowie zaprzeczają, jakoby ponosili odpowiedzialność za te ukierunkowane ataki, a do niektórych z nich przyznaje się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie. Blisko 8,2 tys. cywilów w Afganistanie ucierpiało w minionym roku wskutek zamachów – wynika z raportu opublikowanego pod koniec lutego przez misję ONZ w tym kraju.

Czytaj więcej: Syryjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła izraelskie pociski nad Damaszkiem

Sytuacja w Afganistanie staje się szczególnie napięta w obliczu zbliżającego się terminu całkowitego wycofania wojsk USA z Afganistanu. Zgodnie z rozporządzeniem poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa ma to nastąpić 1 maja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej