RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Psy wytropią koronawirusa. Z 95-proc. skutecznością

Czworonogi mają pomagać w wykrywaniu osób zakażonych COVID-19 m.in. w portach i na lotniskach (fot. Shutterstock)
Czworonogi mają pomagać w wykrywaniu osób zakażonych COVID-19 m.in. w portach i na lotniskach (fot. Shutterstock)

Naukowcy w Tajlandii przeszkolili psy rasy labrador retriever do wykrywania... osób zakażonych COVID-19. Pracownicy Uniwersytetu Chulalongkorna w Bangkoku chwalą się, że w czasie treningu czworonogi osiągnęły 95-procentową skuteczność.

Naukowcy: Kłamliwa informacja o COVID-19, może okazać się zabójcza

Wskutek fałszywych informacji – rozsiewanych w okresie pandemii koronawirusa – pacjenci przerywają terapię chorób przewlekłych lub sięgają po...

zobacz więcej

Badacze z wydziału nauk weterynaryjnych stołecznej uczelni zabezpieczyli próbki potu pacjentów chorych na COVID-19, używając do tego bawełnianych tamponów i gromadząc dużą liczbę skarpetek używanych przez osoby zakażone koronawirusem. Taki materiał umieszczono następnie w puszkach, których użyto podczas treningu sześciu labradorów. Psy spędziły dwa miesiące, ucząc się zapachu pacjentów z COVID-19.

Jak powiedział miejscowym mediom kierujący projektem profesor Kaywalee Chatdrong, psy zostały wytresowane tak, by siadać, kiedy poczują zapach kojarzony z koronawirusem. Zespół badawczy przekazał, że labradory poprawnie wyczuwały zakażenia w 95 proc. przypadków, w tym również u osób, które przechodziły je bezobjawowo. Naukowcy wyjaśnili, że choć sam koronawirus nie ma zapachu, to w ciałach chorych mogą zachodzić procesy dające efekt w postaci określonej woni.

„Ponieważ psi zmysł powonienia jest pięćdziesięciokrotnie lepszy niż ludzki, zdecydowaliśmy się wyszkolić labradory, które mają długie nosy, dobry węch, są przyjazne i szybko się uczą” – powiedział profesor Kaywalee.

Przeczytaj też: Zoo szczepi małpy przeciwko koronawirusowi

Epidemiolog przestrzega: Norki są bardzo podatne na SARS-CoV2

Norki są bardzo podatne na SARS-CoV2. Rozprzestrzenianie się wirusa wśród  populacji tych zwierząt może prowadzić do przeniesienia go z powrotem...

zobacz więcej

Wyszkolone czworonogi będą mogły teraz pomagać w wykrywaniu zakażonych osób m.in. w portach i na lotniskach. Podobne eksperymenty prowadzi się już z sukcesami m.in. w Australii, Finlandii, Francji i Niemczech.

Jak dodał szef zespołu naukowców z Uniwersytetu Chulalongkorna, w przyszłości planowane jest szkolenie psów do wykrywania innych schorzeń, takich jak cukrzyca, depresja, malaria i choroba Alzheimera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej