RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spotkanie Macron-Morawiecki w Pałacu Elizejskim. „Razem jesteśmy silniejsi” [WIDEO]

Będziemy bronić wspólnego frontu walki z pandemią – mówił na dziedzińcu Pałacu Elizejskiego prezydent Francji Emmanuel Macron, gdzie przywitał premiera Mateusza Morawieckiego. Szef polskiego rządu zauważył, że w trakcie ubiegłorocznej wizyty Macrona w Warszawie „byliśmy w zupełnie innym miejscu”. Dziś jako fundamentalne zadania i temat rozmów z prezydentem Francji wskazał m.in. współpracę z Komisją Europejską i przynaglanie firm do dostaw szczepionek.

Prezydent Francji: Wytrzymajcie jeszcze kilka tygodni

Prezydent Emmanuel Macron wyraził nadzieję, że za cztery do sześciu tygodni skutki szczepień przeciwko koronawirusowi zaczną być odczuwalne na...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Premier Mateusz Morawiecki przybył w środę do Paryża. Tematem wizyty jest współpraca gospodarcza oraz walka z koronawirusem.

Szef rządu rozpoczął jednak pobyt od złożenia kwiatów pod płytą Solidarności. Upamiętnia ona masowe demonstracje Polaków i Francuzów w grudniu 1981 r. na znak poparcia tego ruchu i sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Macron: Europa potrzebuje wspólnych decyzji


Prezydent Francji dziękował Mateuszowi Morawieckiemu za to, że w „tak trudnym i napiętym okresie przybył do Paryża, aby świętować przyjaźń polsko-francuską i kontynuować nasz dialog dwustronny w okolicznościach takich, gdy Europa potrzebuje wspólnych i zgodnych decyzji w wielu ważnych tematach”. Podkreślał, że pandemia koronawirusa wymaga od nas wspólnej europejskiej odpowiedzi nie tylko na kwestie zdrowotne, ale również problemy gospodarcze.

– Wiemy, że kryzys jest poważny, ale są przed nami perspektywy jego rozwiązania. Razem będziemy silniejsi – podkreślił Emmanuel Macron, zapowiadając, że „wspólnie będziemy bronić frontu walki z pandemią”. Dodał przy tym, że kluczową kwestią jest produkcja szczepionek na terenie Unii Europejskiej.

Macron przekazał, że podczas spotkania poruszany będzie m.in. temat transformacji energetycznej, w tym o wodorze czy energii odnawialnej, a także o obronności.

Morawiecki przypomina ubiegłoroczną wizytę prezydenta Francji w Warszawie


Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, jak ważne jest, by cała Europa w sposób solidarny działała w czasie pandemii. – Rzeczywiście ten czas epidemii weryfikuje podejście do tego, w jaki sposób poszczególne państwa potrafią ze sobą współpracować. Bardzo dziękuję za takie owocne rozwijanie tego dialogu, który wraz z twoją wizytą rok temu w Warszawie, mogę powiedzieć, na bardzo wielu polach posunął się do przodu – mówił na konferencji szef rządu.

Przypomniał, że rok temu jako Europa, Francja, Polska „byliśmy w zupełnie innym położeniu, bo był to czas przed epidemią”. – Dziś weryfikujemy nasze zdolności do odpowiedzi na największy kryzys od dziesięcioleci, dla wielu państw największy kryzys od czasów drugiej wojny światowej – ocenił premier.
teraz odtwarzane
Premier o tematach rozmów z prezydentem Francji

Wielki program rozwoju Polski. Kaczyński i Morawiecki o Nowym Ładzie [SPOT]

Prawo i Sprawiedliwość w nowym spocie przedstawiło główne założenia Nowego Ładu – programu partii dla Polski na nadchodzące lata. Przedstawiciele...

zobacz więcej

Morawiecki podkreślił, że obecnie tempo szczepień, programy szczepionkowe, współpraca z Komisją Europejską i „przynaglanie” producentów do jak najszybszych dostaw „jest fundamentalnym zadaniem, które wspólnie wykonujemy”.

„Europeizacja” przemysłu


Polski premier wskazywał przy tym, jak ważna jest europeizacja niektórych elementów produkcji, niektórych sektorów”. Jak mówił, wspiera Francję w tym głosie, by część produkcji, „która była przez poprzednie dwadzieścia, trzydzieści lat – jak to się mówi – wyoutsourcowana poza Europę, z powrotem wracała do Europy”. – To jest niezwykle ważne dla tej europejskiej autonomii w obszarze produkcji w dziedzinach fundamentalnie ważnych – zaznaczył. Wskazał także na obszar poruszony przez prezydenta Francji – współpracę w dziedzinie obronności. Jak mówił, to bardzo ważny temat zarówno w kontekście wschodniej flanki NATO i spójności UE.

Zobacz także: Co mówił Morawiecki po ubiegłorocznym spotkaniu z prezydentem Macronem [WIDEO]

źródło:
Zobacz więcej