RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nowe informacje ws. Polki, której szukał IPN

W sieci pojawiają się kolejne informacje w sprawie Polki, o której zidentyfikowanie poprosił kilka dni temu Instytut Pamięci Narodowej. Dotyczą one jej rodziny oraz powojennych losów kobiety. Teraz już wiadomo, że Polka miała brata i syna.

Polka ze zdjęcia sprzed ponad 70 lat. IPN dotarł do nowych faktów [WIDEO]

Instytut Pamięci Narodowej opublikował na Facebooku zdjęcie Polki, które wykonano ponad 70 lat temu. Z pomocą internautów udało się wstępnie...

zobacz więcej

„Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror” – napisano na profilu Instytutu Pamięci Narodowej na Facebooku. We wpisie poproszono o pomoc w ustaleniu tożsamości Polki widocznej na zdjęciu.

Internauci ustalili, że to Maria Barr – żona pilota Philipa Rexa Barra, Polaka z pochodzenia, który nie wrócił do bazy po wykonaniu zadania bojowego. Więcej o kobiecie ze zdjęcia pisaliśmy w tym materiale.

W internecie pojawiły się nowe informacje o pani Barr. Jak czytamy na profilu „II wojna światowa w kolorze” na Facebooku, jej ojcem był pułkownik Wojska Polskiego Benedykt Chłusewicz, uczestnik walk w Norwegii. Na stronie opublikowano wycinek prasowy z zagranicznej gazety, w którym jest mowa o ślubie Marii Barr, córki „pułkownika i pani Chłusewiczów”, z brytyjskim pilotem.

To już pewne na 100 % - pani Maria Barr była córką pułkownika Benedykta Chłusewicza z Grodna, dowódcy 1. półbrygady...

Opublikowany przez II wojna światowa w kolorze Wtorek, 16 marca 2021

Wiele nowych informacji o Polce ze zdjęcia dostarczył ekonomista i genealog Adam Pszczółkowski. Z wpisu, który zamieścił w mediach społecznościowych, wynika, że Maria Barr wzięła ślub z Philipem Rexem Barrem 18 grudnia 1941 r. w kościele Matki Bożej z Lourdes w Glasgow. Jej matką była Zofia z domu Iżycka-Herman. Według Pszczółkowskiego Maria pochodziła z polskiej szlachty z Wielkiego Księstwa Litewskiego.

7 listopada 1942 r. mąż pani Marii zginął podczas wykonywania zadania bojowego nad Belgią. Pierwotnie uznany za zaginionego, spoczął na cmentarzu w Wevelgem w Belgii. Jego zgon miał zostać ostatecznie stwierdzony w 1946 r.

Tak oto wyjaśniła się zagadka dziewczyny ze zdjęcia. 18 grudnia 1941 r. w kościele Matki Bożej z Lourdes w Glasgow...

Opublikowany przez Adama A. Pszczolkowskiego Wtorek, 16 marca 2021

Według Pszczółkowskiego Maria wzięła ponownie ślub 3 kwietnia 1947 r. Jej wybrankiem był Polak Stanisław Grabowski. W 1948 r. na świat przyszedł ich syn Marek Bohdan Grabowski.

Zagadka dziewczyny ze zdjęcia (2). W poprzednim odcinku poznaliśmy informacje pozyskane z metryki ślubu, zawartego w...

Opublikowany przez Adama A. Pszczolkowskiego Środa, 17 marca 2021

Internauci twierdzą, że Maria miała brata Stanisława. Po śmierci ojca (1951 r.) wyemigrowała z rodziną do Kanady. Z wpisu Pszczółkowskiego wynika, że zmarła we wrześniu 2018 r. w Chichester w Anglii, a rok później zmarł jej syn.

Maria Barr - to ona jest na naszej fotografii❓ Nasi odbiorcy, czytelnicy i inni internauci zamieścili w mediach...

Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Wtorek, 16 marca 2021

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej