RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Czy woda na planetach zdoła zatrzymać śmiercionośnie promieniowanie?

Ciekła magma na planetach  jest dosyć płynna (fot. Shutterstock/MatViv23)
Ciekła magma na planetach jest dosyć płynna (fot. Shutterstock/MatViv23)

Najnowsze

Popularne

Według nowej teorii, opracowanej przez naukowców z University of Chicago i Stanford University, wiele planet nie tylko mogło wytworzyć atmosfery, ale także może utrzymać je przez długi czas. Swoją pracę opublikowali na łamach „Astrophysical Journal Letters”.

Droga Mleczna powstawała w bardziej skomplikowany sposób, niż nam się wydawało

Droga Mleczna musiała powstawać w bardziej skomplikowany sposób, niż to nam się do tej pory wydawało. Być może jej historia była nieco bardziej...

zobacz więcej

Jak przypominają badacze, atmosfera czyni Ziemię nadającą się do zamieszkania – reguluje klimat i chroni przed śmiercionośnym promieniowaniem. Jednak, choć wykryto już wiele skalistych planet, zwykle uważano, że dawno utraciły one swoje atmosfery.

Eksperci z University of Chicago i Stanford University w swojej nowej publikacji proponują model, który przewiduje, że wiele planet nie tylko mogło wytworzyć atmosfery, ale także może utrzymać je przez długi czas.

  – Nasz model mówi, że te gorące, skaliste egzoplanety powinny w którymś momencie swojego istnienia mieć zdominowaną przez wodę atmosferę. W przypadku niektórych planet ten czas może być całkiem długi – mówi planetolog, prof. Edwin Kite.

Atmosfera bogata w wodę


Obecne teleskopy – wyjaśniają badacze – zwykle mogą powiedzieć astronomom wiele na temat wielkości dalekich planet, ich odległości od gwiazdy czy nawet masy. Dalsze dane naukowcy uzyskują jednak z modeli tworzonych na podstawie wiedzy na temat Ziemi i innych planet Układu Słonecznego. Jednak najczęściej znajdowane planety pozasłoneczne nie przypominają bliskich, dobrze poznanych globów.

Chińczycy snują plany co do Księżyca. „To będzie długoterminowy pobyt”

Chiny chcą w przyszłości zbudować stację badawczą na południowym biegunie Księżyca i wysyłać tam astronautów na długie okresy czasu – oświadczył...

zobacz więcej

– Z misji Kepler wiemy już, że planety trochę mniejsze od Neptuna są naprawdę liczne. To niespodzianka, ponieważ w Układzie Słonecznym nie ma takiej ani jednej. Nie wiemy na pewno, z czego są zbudowane, ale istnieją silne dowody przemawiające za tym, że to kule magmy przykryte atmosferą z wodoru – wyjaśnia prof. Kite.

Istnieje też sporo podobnych planet, ale bez wodorowej atmosfery – tłumaczą dalej badacze. Zakładano więc, że wiele planet na początku pokrytych jest atmosferą z wodoru, która później jest wywiewana przez pobliską gwiazdę.

Model ten pozostawia jednak wiele nieścisłości. Autorzy nowej pracy przyjrzeli się więc temu, co może dziać się na planetach pokrytych stopioną skałą. – Ciekła magma jest dosyć płynna –zwraca uwagę prof. Kite.

Ciekła magma jest dosyć płynna


To oznacza, że zachodzi w niej cyrkulacja, podobnie jak w wodnych oceanach. Zdaniem naukowca i jego zespołu taka magma może reagować z wodorem i tworzyć w ten sposób wodę. Część z niej ucieka do atmosfery, a większość jest pochłaniana przez magmę.


Inna grupa naukowców – z MIT oraz z Max Planck Institute for Astronomy zaproponowała już, jak można sprawdzić przedstawioną właśnie teorię. Otóż większość planet jest zwrócona w stronę swojej gwiazdy zawsze tą samą stroną, więc jedna półkula jest zawsze gorąca, a druga zimna.

Atmosfera będzie wyrównywała temperaturę między dwiema połowami planety, co powinno być możliwe do zauważenia z pomocą teleskopów.

Zobacz także: Woda na oświetlanej przez Słońce stronie Księżyca. NASA ma dowody

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej