
Według nowej teorii, opracowanej przez naukowców z University of Chicago i Stanford University, wiele planet nie tylko mogło wytworzyć atmosfery, ale także może utrzymać je przez długi czas. Swoją pracę opublikowali na łamach „Astrophysical Journal Letters”.
Droga Mleczna musiała powstawać w bardziej skomplikowany sposób, niż to nam się do tej pory wydawało. Być może jej historia była nieco bardziej...
zobacz więcej
Jak przypominają badacze, atmosfera czyni Ziemię nadającą się do zamieszkania – reguluje klimat i chroni przed śmiercionośnym promieniowaniem. Jednak, choć wykryto już wiele skalistych planet, zwykle uważano, że dawno utraciły one swoje atmosfery.
Eksperci z University of Chicago i Stanford University w swojej nowej publikacji proponują model, który przewiduje, że wiele planet nie tylko mogło wytworzyć atmosfery, ale także może utrzymać je przez długi czas.
– Nasz model mówi, że te gorące, skaliste egzoplanety powinny w którymś momencie swojego istnienia mieć zdominowaną przez wodę atmosferę. W przypadku niektórych planet ten czas może być całkiem długi – mówi planetolog, prof. Edwin Kite.
Chiny chcą w przyszłości zbudować stację badawczą na południowym biegunie Księżyca i wysyłać tam astronautów na długie okresy czasu – oświadczył...
zobacz więcej
– Z misji Kepler wiemy już, że planety trochę mniejsze od Neptuna są naprawdę liczne. To niespodzianka, ponieważ w Układzie Słonecznym nie ma takiej ani jednej. Nie wiemy na pewno, z czego są zbudowane, ale istnieją silne dowody przemawiające za tym, że to kule magmy przykryte atmosferą z wodoru – wyjaśnia prof. Kite.
Istnieje też sporo podobnych planet, ale bez wodorowej atmosfery – tłumaczą dalej badacze. Zakładano więc, że wiele planet na początku pokrytych jest atmosferą z wodoru, która później jest wywiewana przez pobliską gwiazdę.
Model ten pozostawia jednak wiele nieścisłości. Autorzy nowej pracy przyjrzeli się więc temu, co może dziać się na planetach pokrytych stopioną skałą. – Ciekła magma jest dosyć płynna –zwraca uwagę prof. Kite.