RAPORT

Pogarda

Obajtek składa wniosek do Prokuratury Krajowej. Chodzi o nagrania „Wyborczej”

Najnowsze

Popularne

Daniel Obajtek zwrócił się z wnioskiem do Prokuratury Krajowej o przeprowadzenie kontroli postanowienia krakowskiej prokuratury z 2016 roku o odmowie wszczęcia śledztwa ws. rzekomego składania przez niego fałszywych zeznań.

Żaryn zabrał głos w sprawie Obajtka. „Dwukrotnie badane oświadczenia majątkowe”

CBA dwukrotnie badała oświadczenia majątkowe Daniela Obajtka. Czynności CBA nie dają podstaw do formułowania zarzutów wobec niego – napisał na...

zobacz więcej

Pełnomocnik Obajtka mec. Maciej Zaborowski poinformował, że wniosek wpłynie w środę.

– To sprawa, w której jedna z osób złożyła zawiadomienie na pana Obajtka wraz z taśmami, które potem stały się materiałem, który był komentowany w przestrzeni publicznej i w mediach – zaznaczył.

– Będziemy domagać się nie tylko, żeby prokuratura zbadała prawidłowość prawomocnego postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa w tej sprawie, ale także by przeprowadziła badanie czy też zleciła wykonanie czynności biegłym, którzy mieliby ustalić autentyczność pochodzenia nagrań , które następnie były szeroko omawiane w mediach – zapowiedział.

Zaborowski wyraził nadzieję, że „także po przeprowadzeniu tych czynności zostaną rozwiane wszelkie wątpliwości co do ewentualnego pochodzenia, źródła tych taśm oraz ich oryginalności bądź też nie”.

– Pan Daniel Obajtek nie ma nic do ukrycia. Jeżeli będą pojawiać się kolejne tego typu zarzuty, będziemy z całą stanowczością dążyć do tego, żeby zostały w jak najszerszym zakresie wyjaśnione – podkreślił pełnomocnik. Zaborowski został też zapytany o to, czy prezes PKN Orlen rozważa ujawnienie swoich oświadczeń majątkowych, „przynajmniej tych po 2018 r. (...), których nie badało CBA".

– Z wczorajszego oświadczenia CBA dokładnie wynika, żeCBA przeprowadziło badanie także tych oświadczeń, które, jak rozumiem, nie są dostępne w przestrzeni publicznej – odparł mec. Zaborowski.

– Nie wykluczam w tym momencie, że te oświadczenia zostaną ujawnione, natomiast na ten moment, w pierwszej kolejności chcemy, żeby niezależne organy zajęły się wyjaśnieniem tej sprawy w sposób profesjonalny. Nie chcemy dawać pożywki opozycji do kolejnego stawiania zarzutów, bo zawsze na każdego da się coś znaleźć i w odpowiedni sposób przedstawić to opinii publicznej – mówił.

Mec. Zaborowski podkreślił, że oświadczenia, o których mowa, z mocy prawa są niejawne. – Jeżeli zostanie podjęta decyzja o ich ujawnieniu, oczywiście państwa o tym powiadomimy, natomiast pamiętajmy o tym, że to jest jednak materia prywatna i nie mi, jako adwokatowi, o tym przesądzać – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej