RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ostatni taki atak zimy w sezonie. Temperatura zmieni się o 20 stopni [PROGNOZA]

Przed nami ostatni atak zimy w tym sezonie; spadnie dużo śniegu, będzie silny mróz. Po weekendzie w pogodzie szykują się jednak duże zmiany. Wiadomo już, kiedy przyjdzie wiosna i jakie są tego zwiastuny.

Prognoza długoterminowa IMGW na kwiecień i maj. Zaskakujące wyliczenia synoptyków

Zima już się kończy, a w prognozach pogody widać zdecydowane ocieplenie. Od czwartku zauważymy radykalne zmiany. Według IMGW przez kilka dni będzie...

zobacz więcej

W TVP Info rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski mówił, że zima jeszcze nie chce odejść i „ostrzy pazury”.

– W najbliższych dniach będzie dość ciekawie; zabieli się, będzie też dosyć chłodno. Są też ostrzeżenia przed intensywnym opadem śniegu na południu kraju, w górach spadnie nawet powyżej 20 cm śniegu w Sudetach, Tatrach oraz w Beskidzie Niskim i Wyspowym – powiedział rzecznik.

Prognoza pogody: ostatni zimowy weekend


Walijewski mówił, że przed nami ostatni taki zimowy weekend, a ci, którzy wybierają się na południe na narty, „dobrze wybrali”. – W ostatniej dobie spadło w Sudetach do 15 cm śniegu, w ostatnich godzinach sypie w Sudetach, w Tatrach większy opad się rozpoczął – dodał.

Mówił też, że śnieg spadnie w całym kraju. – Od dzisiaj opady będą chodziły w całym kraju. W piątek na północy do 5 cm nad samym morzem, a w weekend śnieg będzie w całym kraju od 1 do 3 cm – wskazał. W weekend – mówił Walijewski – będzie też nawet do – 10 stopni na południu kraju, w pozostałej części od –2 do –6 st.

Pytany, kiedy przyjdzie wiosna odparł, że przyroda już ją czuje. – W IMGW zajmujemy się nauką jak fenologia, sprawdzamy jak rośliny dziko żyjące reagują na zmiany temperatur, widać, że dużo roślin zareagowało na symptomy wiosny, kwitnie leszczyna, a to początek tej oczekiwanej wiosny – wyjaśnił.

Mówił, że kwitnie już podbiał oraz budzą się do życia zwierzęta i owady. – 21 marca, kiedy mamy pierwszy dzień wiosny, od zachodu powoli ona będzie wkraczać. W poniedziałek odczujemy zdecydowane ocieplenie, bo powyżej 10 st. Ta wiosna będzie już po weekendzie – mówił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej