RAPORT

Pogarda

Rafał Trzaskowski szykuje dla Warszawy komunikacyjną „Czajkę”

Rafał Trzaskowski sypie nowymi pomysłami inwestycyjnymi (fot. PAP/Rafał Guz)
Rafał Trzaskowski sypie nowymi pomysłami inwestycyjnymi (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Polska scena polityczna znajduje się w pewnym zawieszeniu związanym z oczekiwaniem na przedstawienie przez Zjednoczoną Prawicę projektu „Nowego Ładu”. Wiele wskazuje na to, że obok pandemii koronawirusa to właśnie będzie główny temat polityczny wiosny 2021 r. W pewnego rodzaju kontrze aktywność próbuje wykazać również opozycja, korzystając z okazji półmetka kadencji samorządowej nowymi pomysłami inwestycyjnymi sypie Rafał Trzaskowski. Niestety obok tych całkiem dobrych – powrót do idei budowy kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę, przyspieszenie zazielenienia ulicy Marszałkowskiej, czy odkładanej przez lata realizacji Placu Pięciu Rogów, jeden z liderów PO forsuje katastrofalnie złą wizję budowy trzeciej linii metra. Jeśli pomysł Trzaskowskiego zostanie zrealizowany, to Warszawa wyrzuci olbrzymie pieniądze w błoto, tym samym nie rozwiązując komunikacyjnych problemów, a wręcz generując nowe.

Trzaskowski informuje o III linii metra. „Będzie woził powietrze!”

„Rozpoczynamy kolejną wielką inwestycję” – napisał o budowie w stolicy III linii metra prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Wielu warszawiaków...

zobacz więcej

Lider opozycji?


Dlaczego jednak na ogólnopolskim portalu poruszam temat wydawałoby się, że lokalny? Rafał Trzaskowski nie jest jednak typowym samorządowcem, to przecież postać numer jeden lub numer dwa drugiej największej partii opozycyjnej.

W wielu sondażach Polacy wskazują Trzaskowskiego, jako najpoważniejszego polityka opozycji - w badaniu dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM Trzaskowski z wynikiem 8,7 proc. jest najczęściej wskazywany, jako potencjalny najlepszy premier wśród polityków opozycji (Budka z wynikiem 0,5 proc. zajmuje odległe 9. miejsce). W tym samym badaniu Trzaskowski oceniany jest przez 35,7 proc. respondentów, jako najbardziej wpływowy polityk opozycji (21,4 proc. Borysa Budki). Również w badaniu zaufania IBRIS dla Onetu Trzaskowski wypada dużo lepiej niż Borys Budka – oficjalny lider PO.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują więc, że to Trzaskowski będzie przyszłą twarzą opozycji. Porażka w zeszłorocznych wyborach prezydenckich nie powinna usypiać czujności polityków prawicy – Donaldowi Tuskowi bolesna porażka prezydencka nie przeszkodziła w wygraniu w przyszłości dwukrotnie z rzędu wyborów parlamentarnych.

Jeśli więc Rafał Trzaskowski będzie przymierzany do roli lidera opozycji, należy pokazywać, w jakim stylu rządzi Warszawą i czego można po nim oczekiwać, gdyby w przyszłości przejął odpowiedzialność za całe państwo. A prognozy nie są za ciekawe...

Jest decyzja o rozpoczęciu budowy III linii metra w stolicy

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o rozpoczęciu budowy III linii metra – poinformował stołeczny ratusz. Na najbliższej sesji Rady...

zobacz więcej

Ukazując absurd proponowanego przez Rafała Trzaskowskiego przebiegu III linii metra warto zaznaczyć, jak istotną rolę w sprawnym funkcjonowaniu dużych metropolii odgrywa ten rodzaj komunikacji zbiorowej.

Metro to prawdziwy kręgosłup komunikacyjny nowoczesnych aglomeracji, w tym również Warszawy. Niech świadczą o tym liczby – w 2019 r. warszawskie metro przewiozło 235 milionów pasażerów, czyli ponad 643 tys. osób dziennie.

Celowo podaję dane sprzed pandemii, ponieważ wydarzenia ostatnich miesięcy spowodowały znaczny spadek użytkowników komunikacji publicznej, co nie zmienia faktu, że powinniśmy ją planować głównie z myślą o powrocie do normalności. Warto pamiętać, że sprawnie stworzony system metra, to nie tylko środek komunikacyjny przewożący liczące setki tysięcy osób potoki pasażerskie, ale również istotny katalizator miastotwórczy.

Okolica, w której pojawia się metro w mgnieniu oka zyskuje na wartości, zaniedbane tereny poddawane są rewitalizacji i gentryfikacji. Metro wyznacza też kierunki rozwoju miasta – gdy dociera na peryferia, to w tych okolicach powstają nowe osiedla, czego przykładem mogą być warszawskie Kabaty.

Warszawa ma być jak Amsterdam. „Antysamochodzizm Trzaskowskiego” [WIDEO]

Lokalne media poinformowały, że Marszałkowska, jedna z głównych ulic stolicy ma być zwężona. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział...

zobacz więcej

Szybciej nie będzie


Przechodząc do meritum – projekt przedstawiony przez Rafała Trzaskowskiego posiada liczne wady. Pierwszym grzechem jest upór przy przywiązaniu się do planów jeszcze z PRL-u, które zakładały, że trzecia linia ma być swoistym „wąsem” odchodzącym od linii drugiej.

Chociaż na przestrzeni dekad urbanistyka warszawska zmieniła się diametralnie, to na podstawie tych planów Hanna Gronkiewicz-Waltz za unijne pieniądze zbudowała stojący od lat pusty peron przy przesiadkowej stacji Stadion Narodowy, do którego docierać ma trzecia linia.

Oceniając projekt trzeciej linii nie sposób odnieść wrażenie, że prace nad nim zaczynano z góry założoną tezą, nieważne, co wyjdzie w analizach ruchu pasażerskiego, najważniejsze jest, by metro przecinało tę konkretną stację, tak aby miasto nie musiało zwracać unijnej dotacji.

Tworzy to oczywiste paradoksy – linia po prawej stronie wije się w zygzakach, które spowalniają podróż, tak jakby warszawski ratusz zapomniał, że istotą metra jest jak najszybsze dowiezienie pasażera z peryferii do centrum. Ostatecznie więc podróż z krańca linii (Gocław) do centrum nie zajmie dużo mniej czasu niż dzisiaj... podróż autobusem.

Trzaskowski zmiótł rywali w sondażu! Zwracamy uwagę na jeden szczegół

Z najnowszego badania pracowni IBSP wynika, że Rafał Trzaskowski cieszy się największym poparciem ze wszystkich polityków w Polsce. Co ciekawe,...

zobacz więcej

Rafał Trzaskowski nie tylko przedstawił plany na najbliższe lata, ale zarys drugiego i trzeciego etapu prac. I tutaj pojawia się jeszcze więcej poważnych zarzutów. Idea metra zakłada łączenie dwóch krańców miasta z centrum.

Wyjątkiem jest metro obwodowe, które często okręgiem spina kilka innych linii. Warszawa będzie prawdopodobnie jedynym miastem z tak kuriozalną linią metra, która kończy i zaczyna swój bieg w częściach miasta, które trudno nazwać peryferyjnymi (Służew i Dworzec Zachodni).

Co ciekawe, jeśli trzecia linia powstanie w tym kształcie, to prawdopodobnie nikt poza motorniczym nie będzie z niej korzystał jadąc z jednego krańca na drugi, bowiem podróż między tymi oddalonymi od siebie w linii prostej o kilka kilometrów punktami odbędzie się naokoło Warszawy.

Rozwiązanie zaproponowane przez Trzaskowskiego posiada wiele innych wad, by wymienić tylko: dublowanie II linii na odcinku centralnym, kierowanie nowych potoków pasażerskich do już będącej u skraju przepustowości I linii metra, pomijanie Dworca Centralnego (do którego nie dotrze żadna z trzech linii!) czy dublowanie i zupełne ignorowanie istniejącej komunikacji kolejowej.

Do szczytów absurdów rozwiązania Trzaskowskiego w sprawie III linii metra należy argument mówiący o tym, że połączy ona dworce Wschodni i Zachodni. Panie Prezydencie, zdradzę Panu coś, o czym może doradcy nie donieśli – te dworce są już połączone torami i to od ponad stu lat...

Miał być 1 mln drzew. Jak przebiega „zielona rewolucja” w stolicy?

Od początku prezydentury Rafała Trzaskowskiego nasadzono w Warszawie niespełna 340 tys. drzew. Zgodnie z zapowiedziami z kampanii wyborczej do...

zobacz więcej

Krytyka aktywistów


Propozycja przedstawiona przez Trzaskowskiego od razu spotkała się z naporem krytyki, m.in. ze strony miejskich aktywistów.

– Będziemy budować równolegle do II linii metra i jednocześni żadna z 3 linii nie będzie łączyć się z dworcem centralnym? – ocenił Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.

– Panie Prezydencie, wynajęci przez Pana eksperci z firmy TransEko zdecydowanie odradzali ten wariant. Czas dojazdu do centrum z Pragi Południe przez stację Stadion będzie nienaturalnie wydłużony! Dlaczego pakuje Pan publiczne miliardy złotych w wadliwą inwestycję? Chce Pan drugiej Czajki? – wtórował mu Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze.

Niestety wszystko wskazuje na to, że piwo nawarzone przez ekipę Trzaskowskiego będą musiały spijać kolejne pokolenia mieszkańców Warszawy...

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej