RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Broń chemiczna zatopiona w Bałtyku. Dramatyczny apel Anny Fotygi i grupy europosłów

Apel Anny Fotygi podpisało 39 europosłów reprezentujących 6 grup politycznych (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)
Apel Anny Fotygi podpisało 39 europosłów reprezentujących 6 grup politycznych (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Europosłowie domagają się od KE podjęcia pilnych działań w kwestii neutralizacji i likwidacji niewybuchów i broni chemicznej zalegającej na dnie Bałtyku. Chodzi m.in. o zapewnienie odpowiednich środków w nowej perspektywie finansowej. List autorstwa eurodeputowanej PiS Anny Fotygi w tej sprawie podpisało 39 europosłów reprezentujących 6 grup politycznych. 

Samolot z czasów II wojny światowej wydobyty z dna Bałtyku. „To pierwsze tego typu przedsięwzięcie”

zobacz więcej

Walka o czysty Bałtyk


„Wyrażamy głębokie zaniepokojenie zagrożeniem, które wciąż stanowi broń chemiczna i konwencjonalna, zatopione w Bałtyku po II wojnie światowej. To jedna z głównych przyczyn zanieczyszczeń Bałtyku, zarazem jedna z najbardziej niebezpiecznych, gdyż efekty korozji i wycieków wykraczają poza granice jednego państwa, zagrażają zdrowiu i bezpieczeństwu, niosąc za sobą konsekwencje gospodarcze, społeczne, zdrowotne i środowiskowe”  – czytamy w liście skierowanym z inicjatywy Anny Fotygi do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przez kilkudziesięciu europosłów.

Nadzieja w szybkim działaniu Wspólnoty


Zwracają oni uwagę, że z coraz większym zagrożeniem nie mogą mierzyć się pojedynczo poszczególne państwa nadbałtyckie.

„Tym bardziej, iż podobne niebezpieczeństwo kryją wody Adriatyku czy Morza Północnego. To wyzwanie i odpowiedzialność dla całej Wspólnoty europejskiej, nie tylko w zakresie wymiany wiedzy, informacji, ale także badań, a następnie wspólnych działań” – przekonują.

List podpisało 39 europosłów z 15 państw członkowskich, w tym wszystkich bałtyckich, reprezentujących 6 grup politycznych w Parlamencie Europejskim. 

Europosłowie wezwali Komisję Europejską m.in. do zapewnienia odpowiednich środków w nowej perspektywie finansowej, nie tylko w programie Interreg Region Morza Bałtyckiego na lata 2021-2027, ale także w programach horyzontalnych.

Niemieckie wraki na dnie Bałtyku. Jest komentarz MSZ RFN

Czy Niemcy oczyszczą polskie morze z zagrażających bezpieczeństwu niemieckich wraków wojennych? – Rząd federalny zdaje sobie sprawę z problemu...

zobacz więcej

Zacieśnienie współpracy regionów


Deputowani apelują o zacieśnienie współpracy regionów dotkniętych tym samym zagrożeniem (Morze Adriatyckie, Morze Północne i Morze Bałtyckie), co umożliwiłoby wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk.

Sygnatariusze listu domagają się uwzględnienia tej kwestii we wszystkich odpowiednich politykach UE oraz we wszystkich procesach programowania, w tym w ramach dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej i planie działania dotyczącym strategii UE w zakresie bezpieczeństwa morskiego.

Niebezpieczne pozostałości po II wojnie światowej


Politycy chcą  zainicjowania prac nad kompleksowym planem działań w zakresie unieszkodliwiania i usuwania niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej.  Ma temu służyć m.in. włączenie tego tematu jako jednej z dziedzin współpracy UE-NATO, a także uruchomienie prac badawczych w ramach programów Europejskiej Agencji Obrony.

Może dojść do katastrofy ekologicznej


W trakcie i po zakończeniu II wojny światowej w Bałtyku zostały zatopione znaczące ilości broni chemicznej i konwencjonalnej, jak również okręty z bakami pełnymi paliwa. W wyniku upływu czasu i korozji zbiorników może dojść do katastrofy ekologicznej.

Zobacz także: Batory na baterie wypłynie na Bałtyk  

źródło:

Zobacz więcej