RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jaki: W Niemczech sędziowie nie mają nic do gadania

Patryk Jaki  pyta Reyndersa na posiedzeniu komisji LIBE  (fot. PAP/Paweł Supernak)
Patryk Jaki pyta Reyndersa na posiedzeniu komisji LIBE (fot. PAP/Paweł Supernak)

Polska Krajowa Rada Sądownictwa składa się z większości z sędziów i to oni wybierają kolejnych sędziów. W Niemczech sędziowie nie mają nic do gadania, decydują o tym sami politycy – powiedział na posiedzeniu komisji LIBE w Parlamencie Europejskim europoseł Patryk Jaki (PiS). Zapytał komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, kiedy w związku z tym zajmie się sytuacją sędziów w Niemczech.

Reporterka TVN zadała pytanie z tezą, wykazując się nieznajomością konstytucji. Jest nagranie

Reporterka TVN zapytała Patryka Jakiego, czy jego zdaniem Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została powołana zgodnie z konstytucją. Podczas...

zobacz więcej

W komisji wolności obywatelskich (LIBE) europarlamentu odbyła się debata w sprawie sytuacji polskich sędziów i prokuratorów, w której brał udział Reynders.

Jaki w imieniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) podkreślał, że Reynders martwi się o polskie sądy, a jednocześnie mówi, że nie podobają mu się orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

– Czy jest coś gorszego, jeśli chodzi o naruszenie niezawisłości, niż krytykowanie orzeczeń sądowych? Czy pan nie uważa, że to prawdziwe naruszenie niezawisłości? Krytykuje pan to, że polskim władzom nie podoba się składanie pytań prejudycjalnych przez niektórych polskich sędziów, m.in sędziego (Igora) Tuleyę. (...) Zapomina pan, że 26 marca 2020 r. to samo TSUE wydało orzeczenie, że te działania są niedopuszczalne (…) – powiedział.

Czytaj także: KE zwolniła Niemców z odpowiedzialności. Mogą łamać solidarność UE ws. szczepionek

Dodał, że z zapisów traktatów unijnych wynika, że Reynders ani europosłowie LIBE nie mogą się zajmować organizacją sądownictwa w Polsce.

Patryk Jaki zniknął z mediów. Europoseł wyjaśnia powód

Europoseł PiS Patryk Jaki po kilku dniach milczenia zabrał głos w mediach społecznościowych. Jak przyznał, skłoniły go do tego liczne pytania o...

zobacz więcej

– Pytanie jest takie: jeśli państwo komuś zarzucacie łamanie traktatów, to czy sami tego nie robicie w tej chwili? – powiedział polski europoseł.

Zaznaczył, że wszystkie zarzuty dotyczące Polski sprowadzają się do tego, że nowa KRS ma wybierać sędziów w sposób upolityczniony, a wszystkie decyzje, które podejmuje, mają być wadliwe.

– Tylko przypomnijmy: polska Rada składa się z większości sędziów i to oni wybierają kolejnych sędziów. Na przykład w Niemczech sędziowie nie mają nic do gadania, tylko decydują o tym sami politycy. Chciałem się dowiedzieć wreszcie, pani komisarzu, kiedy pan zajmie się sprawą niemiecką, skoro (przykładem - red.) upolitycznionego sposobu wyboru sędziów jest Polska, gdzie sędziowie o tym decydują; to kiedy pan się zajmie Niemcami? Czy to jest tak, że po prostu Niemcy mogą więcej? – powiedział.

Czytaj także: Patryk Jaki napisał wniosek o debatę nt. łamania praworządności przez Niemcy
 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej