RAPORT

Pogarda

Zastąpił zmarłą posłankę PSL, ale nie dołącza do ludowców. Kim jest Łukasz Mejza?

Poseł Łukasz Mejza nie chce dołączyć do PSL-Koalicji Polskiej (fot. PAP/Albert Zawada)
Poseł Łukasz Mejza nie chce dołączyć do PSL-Koalicji Polskiej (fot. PAP/Albert Zawada)

Najnowsze

Popularne

Będę posłem niezależnym, chciałbym zmierzać do centrum sceny politycznej – deklaruje Łukasz Mejza, który objął mandat po zmarłej posłance PSL Jolancie Fedak. Na konferencji prasowej poinformował, że nie dołączy do klubu parlamentarnego Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści, mimo że startował z list ludowców.

Nie żyje Jolanta Fedak, posłanka i była minister

Nie żyje Jolanta Fedak, posłanka PSL, minister pracy i polityki społecznej z ramienia partii w pierwszym rządzie Donalda Tuska. O jej śmierci...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej w Sejmie, którą przeprowadził przed złożeniem ślubowania, Mejza oświadczył, że „dzisiaj ślubuje jako poseł niezależny”, a o następnych „ruchach, które będą w najbliższych tygodniach”, będzie informował na bieżąco. Dodał, że o tych ruchach „będzie głośno”.

Przekonywał, że będzie głosem młodego pokolenia, a także „tych, którzy do tej pory masowo z Polski wyjeżdżali, których trzeba z powrotem tutaj ściągnąć”.

Polityk podczas konferencji ustawił obok siebie dwa banery z napisami: „Cześć, Polsko! Jestem Mejza!” oraz „Moje priorytety: Gospodarka, Samorząd, Rolnictwo”.

„Polska polityka rządzi się prawem dżungli”


– Wiem, że polska polityka rządzi się prawem dżungli. Doświadczyłem tego już w momencie, kiedy ogłosiłem, że zostanę posłem RP. Partyjni działacze, do tego przedstawiciele mediów, chcieli mi wręczyć już na samym początku plemienną maczugę i wypalić na skórze plemienno-partyjne znamię. Natomiast ja na takie działania mam za grubą skórę – podkreślił. Pytany, dlaczego nie dołączył do Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści, gdyż startował do Sejmu z list PSL, Mejza odparł: „Od początku byłem bezpartyjny, tworzyłem ruch bezpartyjnych. Startowałem z tej listy (PSL) tylko dlatego, że podpisaliśmy takowe porozumienie”.

Spięcie między Sylwią Spurek a liderem PSL. Poszło o schabowe

Sylwia Spurek nie przestaje zadziwiać.

zobacz więcej

Zapewniał też, że jako poseł niezależny będzie mógł skuteczniej reprezentować mieszkańców swojego regionu i swoje priorytety.

– Na pewno – i to też powiem wprost – będę dążył do tego, żeby jednak wykształcić w Sejmie swoje środowisko polityczne, które w przyszłości być może stanie się chociażby kołem poselskim – powiedział.

Planuje nowe koło poselskie


Jak dodał, „do tego na pewno będę dążył, i myślę, że moje zdolności organizacyjne, czy to z biznesu, czy z samorządów, (...) te umiejętności chcę zastosować. Liczę, że dzięki tym umiejętnościom stworzę środowisko, które będzie ogniskowało się wokół centrum sceny politycznej, i skupiało na tychże najważniejszych sprawach”.

Życzę panu posłowi Mejzie wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia – powiedział wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska) pytany, jak ocenia decyzje nowego posła.

Opozycja może stracić władzę w sejmiku lubuskim

W lubuskim sejmiku powstał nowy klub: Lubuskie Samorządowe. Po tym jak dołączył do niego radny Edward Fedko, rządząca koalicja KO, PSL i SLD...

zobacz więcej

Kim jest poseł Łukasz Mejza?


Mejza był dotąd radnym sejmiku województwa lubuskiego, przewodniczącym klubu Bezpartyjnych Samorządowców. W wyborach do Sejmu w 2019 r. startował z list PSL i spośród kandydatów na lubuskiej liście uzyskał drugi wynik (10 490 głosów) po Jolancie Fedak.

Posłanka zmarła pod koniec 2020 r. w wieku 60 lat. Została wybrana na trwającą kadencję z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. W rządzie Donalda Tuska była minister pracy i polityki społecznej (w latach 2007-11).

Według przepisów mandat po zmarłym pośle obejmuje kandydat z kolejnym wynikiem na tej samej liście z wyborów do Sejmu.

Powstanie frakcja konserwatystów? PSL jest na „tak”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej