RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sąd uchylił ustawę. Eutanazja niezgodna z konstytucją Portugalii

Eutanazja jest niezgodna z portugalską konstytucją (fot. Shutterstock)
Eutanazja jest niezgodna z portugalską konstytucją (fot. Shutterstock)

Eutanazja jest niezgodna z konstytucją – orzekł w poniedziałek portugalski Sąd Konstytucyjny, uchylając tym samym ustawę przyjętą przez parlament. Decyzję sędziowie podjęli większością głosów 7:5. Lewica zapowiedziała dostosowanie się do treści wyroku.

Eutanazja w Portugalii. Parlament podjął decyzję

Parlament Portugalii uchwalił w piątek ustawę legalizującą eutanazję. Za jej przyjęciem głosowały głównie ugrupowania centrolewicowe i partie...

zobacz więcej

Sędziowie TK wskazali, że ustawa o eutanazji naruszała w swoich czterech artykułach przepisy zawarte w konstytucji Portugalii.

Wypowiadający się w imieniu Trybunału Konstytucyjnego sędzia Pedro Machete wskazał, że uchwalona w styczniu przez parlament Portugalii ustawa przede wszystkim „koliduje z zawartą w konstytucji zasadą nienaruszalności ludzkiego życia”.

Poniedziałkowa decyzja TK jest odpowiedzią na złożony 19 lutego przez prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousę wniosek o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją. Szef państwa wyraził przekonanie, że przyjęte przez parlament przepisy są nieprecyzyjne m.in. w kwestii zasad, na podstawie których miałyby zapadać decyzje o dopuszczeniu konkretnych osób do eutanazji.

We wniosku prezydent stwierdził, że ustawa jest wadliwa, gdyż nie wskazuje jak miałyby przebiegać procedury dotyczące poddania pacjentów eutanazji, a jednocześnie daje zbyt duże prerogatywy pojedynczym lekarzom w tej materii.

Zatwierdzona 29 stycznia 2021 r. przez jednoizbowy parlament, tzw. Zgromadzenie Republiki, ustawa przewidywała, że eutanazji mogłaby się poddać osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Konieczne byłoby potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora.

Przeczytaj też: 31-letnia piosenkarka i gwiazda show poddała sie eutanazji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej