RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szef CDU o porażce partii w wyborach do parlamentów dwóch landów: AfD też przegrała

Armin Laschet, lider partii CDU (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Armin Laschet, lider partii CDU (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Lider CDU Armin Laschet podczas konferencji prasowej w poniedziałek stwierdził, że z punktu widzenia CDU wyniki niedzielnych wyborów do parlamentów krajowych Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynatu były „rozczarowujące”.

Ekspert: Na politycznych scenach zachodnich czeka nas seria wstrząsów

CDU Angeli Merkel odnotowała bardzo słaby wynik w lokalnych wyborach, a już za pół roku wybory do Bundestagu. We Francji swoje rekordy popularności...

zobacz więcej

W Badenii-Wirtembergii niedzielne wybory do parlamentu krajowego wygrała partia Zielonych. Wywodzący się z niej premier tego landu Winfried Kretschmann będzie sprawował swoją funkcję przez trzecią kadencję. W Nadrenii-Palatynacie wygrała Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) z premier Malu Dreyer.

Lider CDU zwrócił też uwagę na straty AfD. – Jeśli mogę wyciągnąć coś pozytywnego z wyniku tych wyborów, to to, że prawicowi populiści przegrali w obu landach – powiedział Laschet.

Laschet uważa, że afera maseczkowa, w której posłowie CDU do Bundestagu otrzymali prowizje za pośrednictwo w transakcjach, została dobrze rozwiązana. Podjęte działania były „bardzo szybkie”. Powiedział, że trudno mu przypomnieć sobie aferę, w której osoba zainteresowana podała się do dymisji i opuściła partię „w ciągu 48 godzin”. Ci, którzy nadużywają zaufania w polityce, muszą ponieść konsekwencje. Członkowie parlamentu są „wyłącznie oddani dobru wspólnemu”. Taka postawa musi dotyczyć wszystkich „jako najwyższa maksyma” – podkreślił szef CDU.

Zobacz też: Niemcy rzucili się na wycieczki na Baleary. Setki dodatkowych połączeń

„Symptomy upadku Niemiec”. Naczelny „Der Spiegel” kreśli czarny scenariusz

Choć przypisywanie obecnie Niemcom egzystencjalnego kryzysu wydaje się na pierwszy rzut oka niepoważne, ten, kto przyjrzał się dokładniej pięknemu...

zobacz więcej

Przywództwo partii Zielonych z wielką radością zareagowało na sukcesy wyborcze. – To świetny początek superroku wyborczego – powiedział lider partii Robert Habeck.

Liderzy SPD, Saskia Esken i Norbert Walter-Borjans, widzą sprawę podobnie: To skrojone na miarę preludium do superwyborczego roku 2021 – powiedziała Esken.

Komentatorzy niemieckich mediów podkreślają, że wielkim przegranym są chadecy z CDU. W obu landach partia uzyskała gorszy wynik niż w poprzednich wyborach.

Niedzielne wybory to początek superroku wyborczego w Niemczech, którego kulminacją będą wybory do Bundestagu we wrześniu. Kolejne wybory do parlamentów krajów związkowych odbędą się w Saksonii-Anhalt, Berlinie, Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Turyngii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej