RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Niekonsekwencja KO. „Gdybyśmy ich słuchali, ludzie leżeliby przed szpitalami” [WIDEO]

Posłowie KO, którzy przez miesiące krytykowali wydatki na szpitale tymczasowe, w Radiu Zet zapewnili, że od zawsze byli ich zwolennikami. – Kompletna niekonsekwencja. W marcu zeszłego roku słyszeliśmy, że na jesieni ubiegłego roku ma być po pandemii. Gdyby wzorować się na tym, co mówi Koalicja Obywatelska, i robić tak, jak oni chcą, to dzisiaj mielibyśmy ludzi leżących przed szpitalami, nie byłoby miejsc w szpitalach. PO nie potrafi przeprosić. Cokolwiek złego zrobi, to twardo, uparcie stoi murem za głoszonymi wcześniej głupstwami – powiedział tvp.info poseł PiS Marek Suski.

Atakowali rząd za budowę szpitali tymczasowych. „Powinni przeprosić Polaków”

Posłowie PO Michał Szczerba i Dariusz Joński krytykowali przygotowania do starcia z kolejną falą epidemii. „Po co rząd buduje te szpitale?”,...

zobacz więcej

Posłowie PO kontrolowali szpitale tymczasowe za pieniądze podatników


Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński nie zamierzają posłuchać apelu premiera i przeprosić po serii konferencji prasowych, na których krytykowali wydatki na szpitale tymczasowe. Obecnie blisko 70 proc. łóżek w szpitalach jest zajętych, a chorych wciąż przybywa. Aby przygotować się do konferencji, parlamentarzyści opozycji przeprowadzali tak zwane kontrole poselskie. Jeździli po placówkach w całej Polsce. W Radiu Zet byli pytani o koszty tych podróży. „My jesteśmy samowystarczalni. Mamy na paliwo” – przekonywał Joński. Chwilę później kolegę sprostował Szczerba. „Nie, nie jeździmy samochodem. Jeździmy zawsze pociągiem” – stwierdził. Joński przypomniał, że parlamentarzyści mogą za darmo korzystać z komunikacji publicznej. Prowadząca audycję dziennikarka zauważyła, że w takim razie posłowie prowadzą kontrolę na koszt podatników.

Zobacz także: Duet Joński-Szczerba. Kto płaci za wycieczki posłów KO? [WIDEO]

Tomasz Rzymkowski z PiS: Wykorzystywanie mandatu poselskiego do tych kontroli jest wyjątkowo paskudne


To igranie z życiem, zdrowiem i bezpieczeństwem całego państwa. Ci panowie podają w wątpliwość sens tworzenia specjalistycznych szpitali ad hoc, sieją wątpliwość, co do wydatkowania środków, sieją wątpliwość śród pracowników służby zdrowia nad celowością zaangażowania swojego czasu, sił i środków na rzecz ratowania Polaków w tych placówkach. Jeszcze wykorzystują do tego mandat poselski. To jest wyjątkowo paskudne. Mandat poselski jest po to, aby służyć społeczeństwu. Podważanie takie celowości, nawet na tle innych państw i świata, gdzie placówki powstają, jest naprawdę haniebne – ocenił Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Paweł Zalewski z KO: Jest olbrzymia korzyść społeczna z działań Szczerby i Jońskiego


Dlaczego posłowie Szczerba i Joński nie przeprosili? Czy powinni jeździć na swoje kontrole na koszt kancelarii Sejmu, czyli podatników? – Dlaczego mieliby przepraszać? Niektóre z tych szpitali tymczasowych funkcjonowały na bardzo niewielkim poziomie swoich możliwości. Niektóre dopiero były otwierane. Wiem, że posłowie do wykonywania swoich obowiązków mają na przykład darmowe bilety kolejowe. Jest rzeczą naturalną, że jadąc na kontrolę do Wrocławia, Radomia, czy Kielc korzystają z tych możliwości, które ma każdy poseł obozu władzy czy opozycji. Oni akurat dobrze służą, dobrze wypełniają swoje mandaty. Uważam, że jest olbrzymia korzyść społeczna z tego, co robią – bronił kolegów poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Zalewski. Parlamentarzysta przekonywał, że dzięki działaniom jego kolegów opinia publiczna poznała koszty powstania szpitali, które wcale nie dysponują najnowszym sprzętem.

„Die Welt” chwali Polski program szczepień. Maliszewski: „Opozycja nie przyzna się do błędu”

„Narodowy program szczepień zakłada optymalne wykorzystanie dostarczonych szczepionek, każdej dawki. Zauważmy, że jeżeli chodzi o UE to kraje mniej...

zobacz więcej

Arkadiusz Iwaniak z SLD: Bardzo dobrze, że te szpitale powstały


– Bardzo dobrze, że te szpitale powstały, bo one zaczęły powstawać, kiedy już wiedzieliśmy, że miejsc w tych podstawowych szpitalach będzie brakowało. Był moment między II falą pandemii a III, kiedy tych zachorowań było zdecydowanie mniej. Te podstawowe szpitale sobie radziły. Dzisiaj widzimy, że te szpitale się przydają. Problemem jest, co podkreślam, kadra lekarska – przekonywał poseł Lewicy Arkadiusz Iwaniak.

Zobacz także: PO zmienia zdanie o 180 stopni. „Chwała Bogu, że nie odpowiadają za zdrowie” [WIDEO]

Robert Gontarz z PiS: PO nie wie już, co krytykować


Jeszcze w styczniu szef PO Borys Budka postulował, aby powołać komisję śledczą w sprawie szczepionek przeciwko koronawirusowi. Tymczasem „Die Welt” polski program szczepień określił skuteczniejszym od niemieckiego. Czy opozycja krytykuje tylko po to, żeby krytykować? – Platforma Obywatelska nie wie już, co krytykować, więc coś krytykować musi. Raz PO mówi, że trzeba przyjąć Fundusz Obudowy, który jest potrzebny dla Polski. Teraz mówi, że nie, nie wolno go przyjmować. Mówiła, że szpitale tymczasowe są niepotrzebne, teraz mówi, że szpitale tymczasowe powinny być dużo wcześniej. Mówi, że szczepienia w Polsce przebiegają w zły sposób i powinniśmy szczepić wszystkimi preparatami, które przychodzą do Polski. Okazało się, że firmy farmaceutyczne nie spełniają swoich zobowiązań i konserwatywne podejście, zachowujące drugą dawkę okazało się sukcesem. Nawet „Die Welt” chwali ministra Dworczyka za to, że Polska przeprowadza program szczepień dużo lepiej niż Niemcy – przypomniał poseł PiS Robert Gontarz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej