RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Morawiecki: Polacy i Węgrzy potrafią walczyć o wolność i wspierać się w tej walce

Powstanie węgierskie przeciw rządom Habsburgów trwało w latach 1848-1849 (fot. Akos Stiller/Bloomberg via Getty Images)
Powstanie węgierskie przeciw rządom Habsburgów trwało w latach 1848-1849 (fot. Akos Stiller/Bloomberg via Getty Images)

Premier Mateusz Morawiecki złożył życzenia Węgrom z okazji rocznicy powstania węgierskiego. Szef rządu przypomniał we wpisie na Facebooku, że Polaków i Węgrów łączą wielowiekowa przyjaźń i braterstwo.

„Polska i Węgry są blisko sukcesu”. Orban po spotkaniu z Morawieckim i Kaczyńskim [WIDEO]

– Myślę, że Polska i Węgry mają dobrą szansę, by osiągnąć nasz cel. Jesteśmy blisko dobrego wyniku, na pewno to osiągniemy – mówił w TVP Info po...

zobacz więcej

Premier dołączył również nagranie, w którym zaznacza, że Węgrzy świętują rocznicę wielkiego narodowego zrywu. Jak mówi, Polacy – jako naród, który podobnie jak Węgrzy musiał walczyć o swoją suwerenność – znają symbolikę takich dni jak ten.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polacy i Węgrzy kochają wolność. „Nasze narody udowodniły, że potrafią o nią walczyć i wzajemnie się w tej walce wspierać” – napisał. Jak dodał, „dziś, choć nie musimy już walczyć orężem, nadal wspieramy się i jesteśmy dla siebie sojusznikami”.

Polski szef rządu życzył też Węgrom, by byli dumni ze swojej historii, kultury, języka i pielęgnowali głęboko zakorzenione pragnienie wolności.

Powstanie węgierskie przeciwko absolutystycznym rządom Habsburgów trwało w latach 1848-1849. Węgrzy domagali się między innymi wolności prasy, zniesienia cenzury, a także swobód obywatelskich i równouprawnienia wyznań religijnych, niezależnego od Wiednia rządu oraz wycofania z kraju obcych wojsk. W walkach po stronie węgierskiej brali udział Polacy, w tym generał Józef Bem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej