RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Trzaskowski informuje o III linii metra. „Będzie woził powietrze!”

III linia metra w Warszawie. Rafał Trzaskowski komentuje (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
III linia metra w Warszawie. Rafał Trzaskowski komentuje (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

„Rozpoczynamy kolejną wielką inwestycję” – napisał o budowie w stolicy III linii metra prezydent miasta Rafał Trzaskowski. Wielu warszawiaków czekało na taki ruch. Nie brakuje jednak głosów krytyki. Internauci zaznaczają bowiem, że kolejna nitka jest potrzebna, ale zaplanowano ją źle, bo pokrywa się z trasą II linii. Z kolei Miasto Jest Nasze alarmuje o szczegółowych badaniach pokazujących, że „III linia będzie wozić co najwyżej powietrze”.

Miał być 1 mln drzew. Jak przebiega „zielona rewolucja” w stolicy?

Od początku prezydentury Rafała Trzaskowskiego nasadzono w Warszawie niespełna 340 tys. drzew. Zgodnie z zapowiedziami z kampanii wyborczej do...

zobacz więcej

„To moment, na który warszawianki i warszawiacy czekali. Na dobre rozpoczynamy kolejną wielką inwestycję w stolicy – budowę III linii metra” – napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski. „Dzięki temu już za kilka lat dogodnie połączy ona Pragę-Południe z centrum, a docelowo stworzy dwa nowe połączenia obu brzegów Warszawy” – dodał polityk Platformy Obywatelskiej.

Warszawiacy przypominają więc symulacje potoków pasażerskich przygotowane przez firmę TransEko, które lokalne stowarzyszenie Miasto Jest Nasze pokazywało już dwa lata temu. Z opracowań wynikało, że „forsowany przez ratusz przebieg M3 przez stację Stadion, Kamionek i Grochów na Gocław” będzie się cieszył niską popularnością, a na niektórych odcinkach „pociągi woziłyby powietrze".

Zobacz także:  Jest decyzja o rozpoczęciu budowy III linii metra w stolicy

Tłumaczono przy tym, że najbardziej obciążonym odcinkiem w Warszawie będzie fragment między Arkadią a pl. Zawiszy, więc metro powinno prowadzić zupełnie inną trasą, niż chciał tego ratusz.

Lewica odpowiada na ataki PO: Chamskie ciosy poniżej pasa

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Platformy Obywatelskiej zarzuciła Lewicy wspieranie PiS i oczekiwanie pewnych stanowisk za przychylność dla działań rządu....

zobacz więcej

W wielu komentarzach pojawia się też informacja o tym, że ratusz znalazł 1 mld zł na metro, a wciąż nie wywiązuje się z obietnicy budowy tramwaju na Gocław. Takie rozwiązanie mogłoby być znacznie tańsze, a czas realizacji – dużo krótszy.

„To, że forsowany na siłę przez Trzaskowskiego przebieg III linii metra jest bez sensu, widać na mapie” – ocenił Jan Mencwel, przewodniczący MJN.

Dodał, że z Pragi-Południe do centrum szybciej podróżowałoby się tramwajem, który jechałby prosto. „Ale co tam, wydamy miliardy złotych w kryzysie, bo 2,5 roku przespane i trzeba gonić za inwestycjami” – podsumował.

Zobacz także:  Rafał Trzaskowski zakażony koronawirusem

Trzaskowski: Rozpoczynamy już teraz

Trzaskowski zmiótł rywali w sondażu! Zwracamy uwagę na jeden szczegół

Z najnowszego badania pracowni IBSP wynika, że Rafał Trzaskowski cieszy się największym poparciem ze wszystkich polityków w Polsce. Co ciekawe,...

zobacz więcej

W pierwszym etapie budowy III linii powstanie sześć stacji. Nowa linia zostanie poprowadzona z funkcjonującej już od kilku lat stacji Stadion Narodowy, która od początku była planowana jako węzeł przesiadkowy.

Stamtąd III linia pojedzie na kolejne stacje: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i stację Gocław. Oprócz tego powstanie odgałęzienie prowadzące do Stacji Techniczno-Postojowej na Koziej Górce. Stacja Stadion Narodowy stanie się kluczowym węzłem komunikacyjnym prawobrzeżnej Warszawy, umożliwiającym przesiadkę do pociągów na dworcu PKP, linii autobusowych i tramwajów.

– Prace przygotowawcze dla pierwszego etapu rozpoczynamy już teraz. Chcemy dobrze przygotować ten projekt na nową perspektywę finansową UE. Natomiast w drugiej połowie roku zlecone zostaną prace nad studium technicznym III linii po lewobrzeżnej stronie Warszawy – mówi Rafał Trzaskowski.

Warszawa rozwozi śmieci po całej Polsce. „Zielona ściema Trzaskowskiego”

„Warszawa zamierza starać się o miano Zielonej Stolicy Europy roku 2023. Tymczasem tylko w ostatnich latach stolica ma na koncie kilka katastrof...

zobacz więcej

Do planów Rafała Trzaskowskiego odniósł się m.in. aktywista miejski Jan Śpiewak. „Będziemy budować rownolegle do II linii metra i jednocześnie żadna z trzech linii nie będzie łączyć się z Dworcem Centralnym?” – zapytał.

„Panie szanowny, ta linia ma dokładnie taki sens jak most rowerowy. Kompletna bzdura, wymyślona nie dla rzeczywistych potrzeb, a dla skoku na kasę” – ocenia kolejny z użytkowników sieci.

Internautom jest szkoda, iż przy projektowaniu III linii metra, zapomniano o Białołęce. Zdaniem wielu osób dzielnica ta wciąż jest bardzo słabo skomunikowana.

„Zapomniano również o tym, że z metra na Białołęce mogłyby korzystać osoby z miejscowości sąsiadujących z Warszawą, co zmniejszyłoby korki np. na Trasie Toruńskiej” – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej