RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Symptomy upadku Niemiec”. Naczelny „Der Spiegel” kreśli czarny scenariusz

„Brak pasji i woli czynu” słabą stroną polityki Angeli Merkel – uważa komentator (fot. Michele Tantussi/Getty Images)
„Brak pasji i woli czynu” słabą stroną polityki Angeli Merkel – uważa komentator (fot. Michele Tantussi/Getty Images)

Choć przypisywanie obecnie Niemcom egzystencjalnego kryzysu wydaje się na pierwszy rzut oka niepoważne, ten, kto przyjrzał się dokładniej pięknemu całościowemu obrazowi, od dawna mógł dostrzec rysy na tej budowli – uważa naczelny tygodnika „Der Spiegel” Ullrich Fichtner. W najnowszym wydaniu magazynu wskazuje, że u schyłku ery kanclerz Angeli Merkel można dostrzec zalążki klęski. Jak zauważa, „państwo jest dysfunkcjonalne, a społeczeństwo – zastygłe w dobrobycie”.

„Niemcy liczą na polski cud gospodarczy”

Niemieckie firmy chcą wykorzystać potencjał polskiej gospodarki, znacznie lepiej od innych radzącej sobie ze skutkami pandemii. Starają się także...

zobacz więcej

Publicysta zauważa m.in. odległą pozycję Niemiec na liście „Speedtest Global Index” krajów uprzemysłowionych,. Powstaje ona na podstawie szybkości dostępu do internetu.

Niemcy plasują się na tej liście na 34. miejscu. Jako odpowiedzialne za ten stan rzeczy Fichtner wskazuje dominujące od dekad przekonanie, że tworzenie społeczeństw cyfrowych to jedynie „nowomodne zabawy”.

Jego zdaniem Angela Merkel „w sposób perfekcyjny” symbolizuje obawy Niemców przed technologicznymi nowinkami.

„Niemcy bez ambicji” i fiasko inwestycji


Autor krytykuje bogate niemieckie społeczeństwo; ocenia, że „nie ma już celów wykraczających poza dzień dzisiejszy” i ambicji oprócz jednej: utrzymania dobrobytu, emerytur i przywilejów.

Fichtner zwraca także uwagę na inwestycje, które trwały znacznie dłużej niż planowano albo zakończyły się całkowitym fiaskiem, jak choćby budowa berlińskiego lotniska. Wylicza też m.in. plany dotyczące remontów oper w Kolonii i Berlinie, budowę sal koncertowych w Monachium i Bonn czy brak nowych dużych dworców kolejowych.

Obozy koncentracyjne, a obok niemiecka fabryka. KE „zaniepokojona”

Pod koniec grudnia niemiecki tygodnik „Die Zeit” ujawnił, że Volkswagen buduje samochody w samym sercu regionu Sinciang - dokładnie tam, gdzie...

zobacz więcej

Zdaniem naczelnego „Der Spiegel” świat, w którym Niemcy tak długo cieszyli się przyjemnością życia, należy już do przeszłości. Jako symptom kryzysu wskazuje wartość amerykańskiej Tesli, produkującej auta elektryczne, która w tym miesiącu przekroczyła dwukrotność wartości trzech gigantów niemieckiej motoryzacji: VW, Daimlera i BMW.

Lata stracone na obronie „starego, dobrego diesla” są nie do odrobienia – stwierdza pesymistycznie autor.

Bajko o niemieckim mistrzostwie


Jak czytamy dalej, choć duża część społeczeństwa i klasy politycznej wierzy w „bajki o niemieckim mistrzostwie”, w wielu miejscach panuje fuszerka. Niemcom grozi to tym, że staną się kolejnym po Imperium Osmańskim dowodem na prawdziwość teorii o wzlocie i upadku „wysokich kultur, które upadają, gdy powodzi się im zbyt dobrze przez zbyt długo” – konkluduje Fichtner.

Zobacz także: Afera maseczkowa kosztowała CDU porażkę w wyborach?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej