RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jest decyzja o rozpoczęciu budowy III linii metra w stolicy

Podjęto decyzję o budowie III linii metra (fot. Shutterstock/Vital Safo)
Podjęto decyzję o budowie III linii metra (fot. Shutterstock/Vital Safo)

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o rozpoczęciu budowy III linii metra – poinformował stołeczny ratusz. Na najbliższej sesji Rady Warszawy radni mają zdecydować o przesunięciu pieniędzy na pierwszy etap prac, który zakłada powstanie sześciu stacji.

Miał być 1 mln drzew. Jak przebiega „zielona rewolucja” w stolicy?

Od początku prezydentury Rafała Trzaskowskiego nasadzono w Warszawie niespełna 340 tys. drzew. Zgodnie z zapowiedziami z kampanii wyborczej do...

zobacz więcej

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzeczniczkę ratusza Karolinę Gałecką chodzi o 41 mln zł, które zostaną przeznaczone na prace przygotowawcze zakładające wykonanie odwiertów oraz prac geologicznych i hydrologicznych.

Czytaj także Warszawa rozwozi śmieci po całej Polsce. „Zielona ściema Trzaskowskiego”

Nowa linia zostanie poprowadzona z funkcjonującej już od kilku lat stacji Stadion Narodowy, która od początku była planowana jako węzeł przesiadkowy. Stamtąd M3 pojedzie na kolejne stacje: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i stację Gocław.

Trasa nowej linii


Oprócz tego powstanie też odgałęzienie prowadzące do Stacji Techniczno-Postojowej na Koziej Górce. „Stacja Stadion Narodowy stanie się kluczowym węzłem komunikacyjnym prawobrzeżnej Warszawy, umożliwiającym przesiadkę do pociągów na dworcu PKP, linii autobusowych i tramwajów” – podkreślił warszawski ratusz. III linia metra połączy Pragę-Południe z centrum stolicy, a docelowo - także z Ochotą i Mokotowem. W pierwszym etapie, który zakończy się w 2028 roku, powstanie sześć stacji.

Czytaj także: Trzaskowski chce od Metra Warszawskiego wyjaśnienia przyczyn wypadku na budowie

Ratusz przyznał, że decyzja została podjęta mimo sporych problemów budżetowych stolicy.

Trzaskowski chwali się wielkim sukcesem. Warszawiacy: 10 lat opóźnienia

„Mamy to! Ostatni odcinek metra z Bemowa na Wolę jest już wydrążony” – poinformował na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dla...

zobacz więcej

„To nie była łatwa decyzja, bo sytuacja finansowa miasta jest naprawdę trudna. Warszawa musi jednak stać się nie tylko idealnym miejscem do pracy, ale także wymarzonym miejscem do życia. Budowa trzeciej linii metra ma tu kluczowe znaczenie, bo komunikacja jest jedną z najważniejszych usług jakie świadczymy naszym mieszkańcom” – tłumaczył Trzaskowski.

„Prace przygotowawcze dla pierwszego etapu rozpoczynamy już teraz. Chcemy dobrze przygotować ten projekt na nową perspektywę finansową UE. W drugiej połowie roku zlecone zostaną prace nad studium technicznym linii M3 po lewobrzeżnej stronie Warszawy” – dodał.

Jak poinformowano, linia M3 zaplanowana jest z myślą o 180 tys. mieszkańców Pragi-Południe.

Metro obsłuży nowe duże osiedla


„Metro zapewni też sprawną obsługę komunikacyjną dużych osiedli - Gocławia, Grochowa i Kamionka. Dzięki temu mieszkańcy drugiej pod względem liczby mieszkańców dzielnicy Warszawy będą mogli dotrzeć do centrum miasta już w ok. 17 min. Z pierwszego odcinka linii M3 w ciągu doby korzystać będzie ponad 315 tys. pasażerów. W samym tylko szczycie porannym będzie to ponad 26 tys. osób” – podało miasto.

Czytaj także: Warszawa ma być jak Amsterdam. „Antysamochodzizm Trzaskowskiego” [WIDEO]

„Przebieg trzeciej linii metra został wyznaczony nową trasą na podstawie analiz niezależnych ekspertów (konsorcjum firm Egis Rail - czołowej europejskiej firmy zajmującej się projektowaniem infrastruktury szynowej oraz polskiej firmy TransEko), a także na podstawie wniosków płynących z prac nad nowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy - kluczowego dokumentu, który przesądza o zagospodarowaniu przestrzennym miasta, o jego dalszym rozwoju” – czytamy w komunikacie miasta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej