RAPORT

Pogarda

Twardy lockdown we Włoszech. Obejmuje prawie 50 mln mieszkańców

Najnowsze

Popularne

Zakaz wychodzenia z domu bez ważnego powodu, wszelkich odwiedzin; zamknięte szkoły wszystkich szczebli, dozwolone spacery tylko w pobliżu domu – takie przepisy weszły w życie w połowie regionów Włoch, gdzie do 6 kwietnia obowiązuje lockdown. Pandemiczna mapa Włoch oznaczona jest kolorami czerwonym i pomarańczowym. Strefa biała obowiązuje jedynie na Sardynii.

Koronawirus. We Włoszech wytypowano nową mutację

W Brescii w Lombardii odkryto „włoską odmianę” koronawirusa, która być może jest prekursorem tej angielskiej – ogłosił prezes krajowego...

zobacz więcej

W związku z nasileniem się trzeciej fali pandemii i w celu zapewnienia sprawnego przebiegu szczepień twardy lockdown został wprowadzony od południa po północ kraju: w Apulii, Kampanii, Molise, Lacjum, Marche, Emilii-Romanii, Piemoncie, Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Friuli-Wenecji Julijskiej oraz w autonomicznej prowincji Trydent. Przepisy te dotyczą 48 mln osób.

Kiedy można wychodzić z domu?


Wychodzenie z domu dozwolone jest tylko z ważnych powodów, uzasadnionych pracą, zdrowiem, koniecznością zrobienia zakupów czy wyprowadzenia psa. Można też iść do najbliższego kościoła, biegać i spacerować, ale tylko w okolicy domu. Rekreacyjne uprawianie sportu dozwolone jest w pojedynkę.

Zamknięte są wszystkie hale i obiekty sportowe, także te pod gołym niebem.

Wychodząc z domu, trzeba mieć przy sobie autocertyfikat – na papierze lub w wersji elektronicznej, w którym podaje się swoje dane oraz pokonywaną trasę i cel.

Nowy pacjent nr 1 we Włoszech. To osoba zakażona w 2019 roku

Nowym pacjentem nr 1 we Włoszech w tej pandemii jest kobieta z Mediolanu, zakażona koronawirusem w listopadzie 2019 roku – ogłosili badacze....

zobacz więcej

We wszystkich czerwonych strefach zamknięte zostały wszystkie placówki oświatowe i uczelnie – od żłobków po uniwersytety.

Czy sklepy i restauracje są otwarte?


Otwarte są sklepy uznane za niezbędne – z artykułami spożywczymi, elektroniką, sprzętem AGD i z ubraniami dla dzieci oraz zabawkami, artykułami papierniczymi, apteki, kwiaciarnie, drogerie i księgarnie. Zamknięte są zakłady fryzjerskie i salony piękności.

Bary i restauracje mogą prowadzić wyłącznie sprzedaż na wynos i dostawy do domu. Wizyty w prywatnych domach dopuszczone są wyłącznie u osób, które nie są samodzielne i potrzebują pomocy albo opieki.

Jakie zasady podczas Wielkanocy?


Zakaz wizyt ma zostać uchylony na Wielkanoc, ale będą mogły je złożyć raz dziennie maksimum dwie osoby, ewentualnie z dziećmi w wieku do 14 lat i tylko w swoim regionie. W strefach pomarańczowych podwyższonego ryzyka otwarte są żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja. Normalnie działają wszystkie sklepy i zakłady fryzjerskie. Także tam obowiązuje zakaz obsługi w lokalach przy stolikach. Można natomiast składać wizyty w prywatnych domach.

We Włoszech nadal obowiązuje godzina policyjna od 22 do 5. Tylko na Sardynii, w pierwszej białej strefie, rozpoczyna się o 23.30.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej