RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

73 lata temu rtm. Pilecki został skazany na śmierć

Witold Pilecki został skazany w procesie pokazowym (fot. IPN)
Witold Pilecki został skazany w procesie pokazowym (fot. IPN)

Dokładnie 73 lata temu – 15 marca 1948 roku – Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Armii Krajowej, jednego z żołnierzy niezłomnych, walczących w powojennym podziemiu niepodległościowym.

Najlepsi z najlepszych. Historyk: Cichociemni byli elitą Polski Walczącej [WIDEO]

W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. dokonano pierwszego zrzutu elitarnych żołnierzy armii podziemnej – słynnych cichociemnych – na teren okupowanej...

zobacz więcej

W 1940 r. Witold Pilecki dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, by zdobyć informacje o niemieckim obozie zagłady. Po ucieczce z obozu walczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie działał w antykomunistycznym podziemiu, m.in. gromadził meldunki o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD, więzieniach i deportacjach na Syberię.

Został aresztowany przez bezpiekę w 1947 r. Podczas śledztwa był bestialsko torturowany. Oskarżono go o działalność szpiegowską. Przy ostatnim widzeniu z żoną powiedział w kontekście brutalnego śledztwa, że „Oświęcim to była igraszka”.

Pokazowy proces


Pokazowy proces trwał od 3 do 15 marca 1948 r. skazano na śmierć i stracono 25 maja 1948 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy. Propaganda komunistyczna nazywała bohatera „zdrajcą” i „płatnym najemnikiem imperialistów”. Jego ciała do dziś nie odnaleziono.

Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie Pileckiego. Rotmistrz osierocił córkę i syna. Wyrok skazujący został unieważniony w 1990 r. przez Sąd Najwyższy. W 2006 r. rotmistrz został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2013 r. awansowano go do stopnia pułkownika. Rotmistrz Pilecki jest uważany za jednego z największych polskich bohaterów w historii XX wieku. Historycy podkreślają jego ogromną odwagę. Brytyjski historyk prof. Michael Foot zaliczył go do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej. Oprócz rotmistrza na liście Foota znaleźli się: członkowie francuskiego ruchu oporu Jean Moulin i Marie-Madeleine Fourcade, agenci tajnej brytyjskiej agencji rządowej Henri Leonard Thomas Peulevé i Victor Gerson oraz belgijska bojowniczka ruchu oporu Andrée de Jongh.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej