RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niemcy. Afera maseczkowa kosztowała CDU porażkę w wyborach?

CDU, partia Angeli Merkel traci poparcie (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
CDU, partia Angeli Merkel traci poparcie (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Według wstępnych wyników w niedzielnych wyborach do parlamentów krajowych Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynatu zwyciężyli odpowiednio: Zieloni i SPD. Dotkliwe porażki poniosła CDU. Chadecy stracili wyborców w obu landach, co media przypisują ujawnionej niedawno „aferze maseczkowej”.

Zamieszki w Niemczech. Tysiące ludzi protestowało przeciw kolejnym restrykcjom

W sobotę tysiące ludzi zgromadziło się w kilku miastach niemieckich, pomimo zagrożeń związanych z trzecią falą zakażeń koronawirusem, by...

zobacz więcej

W Badenii-Wirtembergii Zieloni zdobyli 32,6 proc. głosów, o 2,3 proc. więcej niż w wyborach w 2016 roku. CDU, która była ich dotychczasowym partnerem w koalicji rządzącej, uzyskała najgorszy wynik w historii: 24,1 proc. – prawie 3 proc. mniej niż przed pięcioma laty.

Socjaldemokratyczna SPD otrzymała 11 proc. głosów (spadek o 1,7 proc.), liberalna FDP – 10,5 proc., a populistyczno-prawicowa AfD – 9,7 proc. (spadek o 5,4 proc.).

W Nadrenii-Palatynacie niedzielne głosowanie wygrała SPD, zdobywając 35,7 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła CDU z 27,7 proc., ponosząc jednak dotkliwe straty (w 2016 roku – 31,8 proc.). Na kolejnych pozycjach znaleźli się Zieloni (9,3 proc.), AfD (8,3 proc.), FDP (5,5 proc.) i konserwatywni Wolni Wyborcy (Freie Waehler), którzy otrzymali 5,4 proc głosów.

Media komentują, że na słaby wynik wyborczy chadeków w obu landach wpływ mógł mieć skandal maseczkowy. Ujawniono, że dwóch chadeckich deputowanych Bundestagu w czasie pandemii pobrało wysokie prowizje za pośrednictwo w handlu maseczkami ochronnymi, pojawiły się podejrzenia o korupcję.

Obydwaj posłowie opuścili szeregi swoich partii – CDU i CSU, dodatkowo jeden zrezygnował z mandatu ze skutkiem natychmiastowym, a drugi zapowiedział, że jesienią nie będzie kandydować do parlamentu.

Niedzielne wybory w obu landach obserwowane były z dużą uwagą, ponieważ otwierają w Niemczech „superrok wyborczy 2021” – serię sześciu wyborów do parlamentów krajowych (oprócz Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynatu będą to: Saksonia-Anhalt, Turyngia, Berlin i Meklemburgia-Pomorze Przednie), zakończonych wyborami parlamentarnymi na szczeblu federalnym 26 września.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej