RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef Pentagonu chce „wiarygodnego odstraszania” Chin

Helikoptery wojskowe stacjonują w bazie armii USA Camp Humphreys podczas ćwiczeń w Korei Płd.   (fot. 	PAP/EPA/YONHAP)
Helikoptery wojskowe stacjonują w bazie armii USA Camp Humphreys podczas ćwiczeń w Korei Płd. (fot. PAP/EPA/YONHAP)

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin oświadczył w sobotę, że udaje się do Azji na serię rozmów z sojusznikami Ameryki na temat zacieśnienia współpracy militarnej i stworzenia „wiarygodnego odstraszania” wobec Chin.

„Przesuwamy się w kategorię aktów wojny”. Eksperci o działaniach przypisywanych Rosji i Chinom

– Trudno już mówić o „incydentach” czy „szpiegostwie, przesuwamy się w kategorię aktów wojny – tak o niedawnych cyberatakach na instytucje...

zobacz więcej

Podczas tygodniowej podróży, pierwszej zagranicznej od czasu objęcia urzędu 22 stycznia, Austin ma odwiedzić Tokio, Seul i Delhi.

W rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu Austin przypomniał, że podczas gdy Stany Zjednoczone skupiały się na walce z dżihadystami na Bliskim Wschodzie, Chiny intensywnie modernizowały swoje siły zbrojne.

Erozja przewagi


– Nasza przewaga uległa erozji. Nadal ją mamy, ale musimy ją wzmocnić – podkreślił nowy sekretarz obrony.

– Naszym celem jest zapewnienie abyśmy mieli potencjał, plany i koncepcje operacyjne aby dysponować wiarygodnym odstraszaniem wobec Chin lub kogokolwiek innego, kto mógłby stwarzać zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych – oświadczył Austin.

Szef Pentagonu dołączy w Tokio i Seulu do sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, razem z którym będzie prowadzić rozmowy z odpowiednikami japońskimi i południowokoreańskimi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej