RAPORT

Pogarda

W Moskwie zatrzymano 200 radnych. USA apelują o „wstrzymanie prześladowań”

Radni są przesłuchiwani na komisariatach (fot. G.Grigorov\TASS\Getty Images)
Radni są przesłuchiwani na komisariatach (fot. G.Grigorov\TASS\Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Sekretarz stanu USA Antony Blinken zaapelował w sobotę do Rosji o „wstrzymanie prześladowań niezależnych głosów”. Była to reakcja na zatrzymanie przez policję w Moskwie ok. 200 uczestników forum niezależnych radnych.

Rosyjski dyplomata uznany za persona non grata

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało za persona non grata pracownika Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. To, zgodnie...

zobacz więcej

„Apelujemy o położenie kresu prześladowaniom niezależnych głosów” – napisał Blinken na Twitterze.

„Rząd rosyjski zatrzymał prawie 200 przedstawicieli władz municypalnych i polityków, w tym działaczy politycznych Władimira Kara–Murzę i Julię Galiaminę, z wątpliwych powodów” – dodał Blinken

Forum niezależnych radnych miało się odbyć w sobotę i niedzielę w jednym z moskiewskich hoteli z udziałem przedstawicieli opozycji piastujących stanowiska radnych w rozmaitych organach administracji lokalnej. Organizatorem spotkania byli Zjednoczeni Demokraci – projekt opozycji antykremlowskiej, wsparty przez byłego szefa koncernu Jukos i założyciela ruchu Otwarta Rosja Michaiła Chodorkowskiego.

Wkrótce po rozpoczęciu obrad w sobotę rano pojawiła się policja. Uczestnicy forum oraz dziennikarze bez legitymacji prasowych zostali zatrzymani.

Według niezależnej telewizji Dożd, policja nie dopuszcza adwokatów do przesłuchiwanych na komisariatach radnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej