RAPORT

Wojna na Ukrainie

Mieszkanie interwencyjne dla LGBT+ w Poznaniu

Pilotażowy program pomocy dla osób LGBT+ rozpoczyna się w Poznaniu (fot. Shutterstock/Marc Bruxelle)
Pilotażowy program pomocy dla osób LGBT+ rozpoczyna się w Poznaniu (fot. Shutterstock/Marc Bruxelle)

Od 1 kwietnia do końca roku potrwa w Poznaniu pilotażowy program mieszkania interwencyjnego dla osób LGBT+, które doświadczają przemocy i bezdomności. W szczególnych przypadkach korzystający z lokalu będą mogli przebywać w nim przez maksymalnie trzy miesiące.

Miller poparł rezolucję ws. LGBTIQ. Zapytano go, co oznacza ten skrót [WIDEO]

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie ogłoszenia Unii Europejskiej „strefą wolności LGBTIQ”. Wśród europosłów, którzy poparli...

zobacz więcej

W komunikacie poznańskiego magistratu podkreślono, że osoby LGBT+ po ujawnieniu swej orientacji seksualnej czy w związku z tranzycją płci niejednokrotnie doświadczają przemocy i zmagają się z bezdomnością. „Mieszkanie interwencyjne ma pozwolić jego mieszkańcom na odzyskanie równowagi życiowej, uzyskanie odpowiedniego wsparcia specjalistycznego, by móc usamodzielnić się w niedalekiej przyszłości” – zaznaczono.

Konkurs na prowadzenie lokalu interwencyjnego wygrało stowarzyszenie Grupa Stonewall. Pilotażowy program potrwa od 1 kwietnia do 31 grudnia, a na jego zakończenie stowarzyszenie przedstawi władzom miasta ostateczną koncepcję funkcjonowania takiego mieszkania.

W ramach pilotażu Grupa Stonewall wynajmie trzypokojowy lokal, w którym osoba potrzebująca będzie mogła zamieszkać na jeden miesiąc. W szczególnych przypadkach pobyt będzie mógł być wydłużony do trzech miesięcy.

W komunikacie wskazano, że oprócz schronienia i noclegu realizator zadania zapewni przebywającym w lokalu pomoc doraźną, taką jak wyżywienie, ubrania czy środki higieny osobistej. „Ważne będzie również wsparcie specjalistów – w oparciu o istniejące już w Poznaniu zasoby szeroko rozumianej pomocy społecznej. Dla bezpieczeństwa osób korzystających z mieszkania, jego adres będzie utajniony” – podkreślono.

60 tys. zł z budżetu miasta


W pierwszej kolejności do mieszkania będą przyjmowane osoby doświadczające długofalowej i dotkliwej przemocy. Nad koncepcją działania lokalu pracowała Komisja Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej.

Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski podkreślił, że w Poznaniu funkcjonują mieszkania treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i mieszkania chronione dla osób starszych. – Teraz przyszedł czas na lokal przeznaczony specjalnie dla osób LGBT+, które doznają przemocy – zaznaczył.

Na program z budżetu miasta przeznaczono 60 tys. zł. Na bazie raportu po zakończeniu pilotażu władze miasta podejmą decyzję czy, a jeżeli tak to w jaki sposób, kontynuować projekt w kolejnych latach.

CZYTAJ TAKŻE: Jarosław Gowin w „Los Echos”: „Twierdzenie, że w Polsce istnieją strefy bez LGBT jest fałszywe”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej