RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zmuszali 18-latkę do prostytucji. Dwaj mężczyźni oskarżeni

Od 2015 r. kobieta była wykorzystywana do uprawiania prostytucji (fot. Shutterstock/Rafal Bloch)
Od 2015 r. kobieta była wykorzystywana do uprawiania prostytucji (fot. Shutterstock/Rafal Bloch)

Najnowsze

Popularne

Za przestępstwo handlu ludźmi oraz zmuszanie do prostytucji i czerpanie z niej korzyści z odpowiedzą wkrótce przed sądem dwaj mężczyźni, którzy wykorzystali 18-latkę do świadczenia usług seksualnych najpierw w Polsce, a potem za granicą. Młoda kobieta była w bardzo trudnej sytuacji materialnej i życiowej, szukała pracy.

Mieli zmuszać kobietę do prostytucji i stosować przemoc wobec jej partnera

Policjanci zatrzymali 30-latkę oraz jej 33-letniego partnera, którzy mieli zmuszać młodą kobietę do prostytucji. Para zamieściła na portalu...

zobacz więcej

O skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko 32- i 38-latkowi poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu Waldemar Łubniewski.

W 2015 r. 18-latka szukała pracy. Przez znajomą trafiła na 32-letniego mieszkańca Bytomia, który pod pozorem zatrudnienia jej w lokalu gastronomicznym umówił ją na spotkanie z 38-latkiem.

– Gdy przyszła na rozmowę w sprawie pracy, mężczyźni zabrali ją do mieszkania w Katowicach, w którym miała siedzibę nieformalna agencja towarzyska i pracowały prostytutki. Nastolatka zorientowała się, na czym tak naprawdę miała polegać jej praca – opisywał prok. Łubniewski.

Organizował spotkania z klientami


Od marca do sierpnia 2015 r. dziewczyna świadczyła usługi seksualne pod nadzorem 38-latka. Co pewien czas przewoził ją do kolejnych mieszkań – w Katowicach, Sosnowcu i Cieszynie – w których organizował jej spotkania z klientami. W sierpniu 2015 r. kobieta postanowiła rzucić pracę i uciec od sutenera. Zwróciła się o pomoc do 32-latka, który zaproponował jej zarabianie prostytucją w Wielkiej Brytanii.

Pseudokibice zajmowali się handlem ludźmi. Zatrzymano 10 osób

Śląscy policjanci rozbili grupę przestępczą, zajmującą się m.in. handlem ludźmi. Kryminalni weszli w tym samym czasie do kilkunastu mieszkań,...

zobacz więcej

– Obiecał, że tylko od tym warunkiem obroni ją przed ewentualną zemstą 38-latka, a dodatkowo zorganizuje jej transport i pomoże wynająć pierwsze mieszkanie. Zaręczył, że od tego momentu będzie mogła sama decydować o świadczeniu pracy i ewentualnym powrocie do kraju. Obawiając się represji ze strony 38-latka, kobieta wyraziła zgodę – opisywał rzecznik prokuratury.

Od 2015 r. kobieta była wykorzystywana do uprawiania prostytucji w Wielkiej Brytanii, a później w Niemczech. Wbrew zapewnieniom 32-latka, nie mogła jednak sama decydować o warunkach pracy; mężczyzna zmuszał ją do świadczenia usług seksualnych z coraz większą liczbą klientów, stosując wobec niej przemoc fizyczną i psychiczną.

Zabierał jej wszystkie zarobione pieniądze. Dopiero w połowie 2017 r. kobiecie udało się wrócić do Polski, gdy niemiecka policja zainteresowała się działalnością przestępczą podejrzanego.

Aresztowanie


Na wniosek prokuratora sąd aresztował 38-latka. Drugi z podejrzanych został wydany stronie polskiej na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. 

Cios w seksbiznes. Sutenerzy z Podlasia kontrolowali agencje towarzyskie w Anglii

Sześcioro członków gangu sutenerów, kontrolującego kilka agencji towarzyskich na Wyspach zostało zatrzymanych podczas akcji policji z brytyjskiego...

zobacz więcej

Teraz jest w jednym ze śląskich zakładów karnych, gdzie odbywa już karę więzienia za przestępstwo handlu ludźmi.

Za handel ludźmi, zmuszanie do prostytucji i czerpanie z tego procederu korzyści majątkowych obu oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

To pierwszy akt oskarżenia przesłany przez Prokuraturę Okręgową w Sosnowcu, która działa od początku marca. Śledztwo w tej sprawie toczyło się wcześniej w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach.

Następnie zostało przeniesione do Sosnowca, wraz z prowadzącym je prokuratorem. Sprawę rozpozna Sąd Okręgowy w Katowicach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej