RAPORT

Wojna na Ukrainie

Co trzecia mała lub średnia firma w dobrej sytuacji finansowej

Niektóre biznesy otwierają się, mimo zakazu zw. z pandemią (fot. Shutterstock/ dotshock)
Niektóre biznesy otwierają się, mimo zakazu zw. z pandemią (fot. Shutterstock/ dotshock)

35 proc. małych i średnich firm ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą, a niecałe 15 proc. jako złą – wynika z badania dla BIG InfoMonitor. Największa niepewność co do najbliższej przyszłości panuje wśród mikrofirm, czyli zatrudniających do dziewięciu osób.

Więcej małych i średnich przedsiębiorstw, które nie dostają na czas pieniędzy od kontrahentów

Po wybuchu pandemii koronawirusa liczba przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), którzy mają problemy z terminowym...

zobacz więcej

W I kwartale tego roku niemal połowa mikro-, małych i średnich firm (47 proc.) zadeklarowała, że sytuacja finansowa ich biznesów „nie jest ani dobra, ani zła”. 35 proc. twierdzi, że firma jest w dobrej kondycji, a niecałe 15 proc., że w złej i bardzo złej – podano w badaniu firmy Keralla Research dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Jednocześnie przedsiębiorcy są umiarkowanymi optymistami co do prognoz na przyszły kwartał. Co czwarty ankietowany oczekuje, że kondycja się poprawi, spodziewających się pogorszenia jest o połowę mniej.

Największa niepewność co do najbliższej przyszłości (II kwartał br.) panuje wśród mikrofirm, czyli zatrudniających do dziewięciu osób.

Nastawienie zależy od branży


„Nastawienie do jutra różni się w zależności od branży. Optymiści przeważają wśród przedsiębiorców budownictwa i handlu, a w przemyśle i usługach między oczekującymi poprawy i pogorszenia się widać równowagę. W transporcie dominują pesymiści” – zwraca uwagę prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak. Eksperci BIG wskazują, że mimo nie najgorszej samooceny własnej kondycji finansowej przedsiębiorcy „są w stanie zrozumieć tych, którzy nie dają rady utrzymać reżimu pandemicznego i otwierają biznesy mimo zakazu”. Działania takie popiera 70 proc. ankietowanych.

Jak Polacy oceniają walkę rządu z pandemią? Najnowszy sondaż

57 proc. Polaków dobrze ocenia działania rządu mające na celu zwalczanie epidemii. Krytycznych jest natomiast 36 proc. badanych, a 7 proc. nie ma...

zobacz więcej

Przyzwolenie na łamanie prawa wzrasta wraz z liczbą osób zatrudnianych przez firmę, z której pochodzi ankietowany.

O ile w mikrofirmach na przeciwstawianie się ograniczeniom przyzwala dwie trzecie ankietowanych, to wśród średnich firm, z załogą od 50 do 249 osób – ponad trzy czwarte. Przedsiębiorców, którzy nie popierają takich zachowań, jest 15 proc. Tyle samo nie ma zdania w tej sprawie.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że ponad 78 proc. badanych biznesów nie miała narzuconych ograniczeń prowadzenia działalności gospodarczej. Częściowy lub całkowity zakaz działania dot. 7 proc. z 500 ankietowanych firm.

Firmy nie zarabiają, choć mogą działać


Ponad 14 proc., czyli co siódma, choć teoretycznie nie jest objęta obostrzeniami, to jednak nie zarabia, bo zamknięte są branże, dla których pracuje; częściej jest to problem firm usługowych (22 proc.) i średnich (17 proc.).

KoronaBilans Przedsiębiorstw: mimo pandemii rośnie optymizm

Przedsiębiorcy nauczyli się żyć z koronawirusem i lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację ekonomiczną – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów...

zobacz więcej

Z danych prowadzonego przez BIG InfoMonitor rejestru dłużników i z bazy BIK wynika, że w styczniu tego roku zaległości przedsiębiorstw wobec dostawców i banków wzrosły o blisko 168 mln zł. W zeszłym roku średnia miesięczna zmiana wynosiła niecałe 110 mln zł.

„Pierwszy miesiąc 2021 r. nie rokuje więc najlepiej, ale należy pamiętać, że problemy wynikające z pandemii zaczęły się przekładać na zaległości podmiotów gospodarczych w okolicach maja zeszłego roku” – ocenił Grzelczak.

Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK na koniec stycznia zaległości firm sięgnęły 33,69 mld zł. Łączna liczba przedsiębiorstw z problemami w spłacie bieżących zobowiązań wobec dostawców oraz rat kredytowych przekroczyła 322,1 tys.

Opóźnienia w płatności faktur


Przez miesiąc przybyło 1558 podmiotów opóźniających o co najmniej 30 dni płatności faktur i rat kredytowych na kwotę min. 500 zł.

Ponad 13 mld zł na zwolnienia ze składek ZUS, na świadczenia postojowe 5,5 mld zł

Łącznie dotychczasowe wydatki z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS przekroczyły 13 mld zł, a jeśli chodzi o świadczenie postojowe,...

zobacz więcej

Sektorami, którym w styczniu przeterminowane zobowiązania podwyższyły się w największym stopniu, są kultura, rozrywka i rekreacja (21 proc.), rolnictwo (5 proc.) oraz przemysł (ponad 1 proc.).

„W pierwszym przypadku przełożyło się to na niemal 28 mln zł nowych zaległości i wzrost do 161,8 mln zł; jeśli chodzi o rolnictwo, przybyło ponad 28 mln zł i aktualnie ma ono 614 mln zł przeterminowanych zobowiązań” – wyjaśniła ekspertka BIG InfoMonitor Halina Kochalska.

W przemyśle do 5,17 mld zł nieopłaconych na czas rachunków i rat kredytów doszło dodatkowych 60 mln zł - dodała.

Badanie 500 firm


Badanie przeprowadził w okresie styczeń-luty 2021 r. Instytut Keralla Research, w ramach projektu „Skaner MŚP”, prowadzonego co kwartał wśród mikro-, małych i średnich firm. W badaniu uczestniczyło 500 firm, zastosowano technikę wywiadów telefonicznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej