RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polskie gangi podbijają Europę. Uruchamiają nielegalne fabryki papierosów w kolejnych państwach

Kontenery z gotowymi papierosami (fot. Europol)
Kontenery z gotowymi papierosami (fot. Europol)

W Danii odkryto pierwszą w tym kraju nielegalną fabrykę papierosów. Pionierami byli polscy gangsterzy, którzy do doglądania produkcji wynajęli pracowników z Ukrainy. W manufakturze można było produkować kilka milionów papierosów tygodniowo. Gotowe wyroby wysyłano ciężarówkami do Holandii, skąd drogą morską trafiały do Wielkiej Brytanii.

Hiszpańskie służby odkryły nielegalną fabrykę, mogącą produkować milion papierosów na dobę

Hiszpańska policja zlikwidowała na terenie Andaluzji gangsterski kombinat tytoniowy, w skład którego wchodziła m.in. fabryka o wydajności miliona...

zobacz więcej

W latach 90. polska mafia podbijała rynki europejskiego półświatka amfetaminą o bardzo dużej czystości. Przez ponad dekadę gangsterzy znad Wisły dominowali na rynku „speedu”.

Od kilku lat najnowszym przebojem eksportowym polskich mafiosów są papierosy. Ale nie chodzi tu o przemyt gotowych wyrobów z legalnych fabryk, tylko o produkcję papierosów. A dokładniej podrabianych papierosów, bo w gangsterskich manufakturach powstają najbardziej popularne marki wielkich koncernów tytoniowych.

Początkowo fabryki działały głównie na terenie naszego kraju, a później gotowe produkty wysłano do Europy Zachodniej. Największe zyski gangi czerpały z podróbek przerzuconych do Wielkiej Brytanii.

Z biegiem czasu polscy przestępcy zaczęli przenosić produkcję bliżej odbiorców.

Nielegalna fabryka papierosów zarabiała miliony

Ponad 108 tys. paczek podrabianych papierosów mogli produkować w ciągu doby przestępcy w nielegalnej fabryce zlikwidowanej przez policjantów...

zobacz więcej

Na podbój Danii


„Polskie” fabryki podrabianych papierosów likwidowano już Niemczech, Hiszpanii, Francji, Portugali czy Irlandii. Jednak na przełomie lutego i marca okazało się, że przestępczą manufakturę odkryto w gminie Vamdrup na terenie Danii.

To pierwszy taki przybytek w tym kraju. Informację o fabryce zdobyli funkcjonariusze Straży Granicznej i przekazali lokalnej policji.

Na miejscu zatrzymano 13 osób: Polaków i Ukraińców. W fabryce znaleziono także 11 mln gotowych papierosów i 11 ton tytoniu.

Na terenie byłego gospodarstwa rolnego działały maszyny o bardzo dużej wydajności. Mogły wytwarzać kilka milionów papierosów tygodniowo. Wartość przejętego towaru, surowca oraz sprzętu oszacowano na ponad 13 mln euro.

Nielegalna fabryka papierosów rozbita po 10 dniach. Spowodowała milionowe straty

Zaledwie 10 dni działała nielegalna fabryka papierosów założona przez Macieja Ś. i Dariusza K. Mimo to w tak krótkim czasie wytworzono tam ponad...

zobacz więcej

Z Holandii na Wyspy


Dzięki współpracy polskich pograniczników, duńskiej policji oraz holenderskiej Służby Informacji Skarbowej i Dochodzeniowej (FIOD) ustalono, że gotowe wyroby przemycano ciężarówkami do Niderlandów. Na terenie magazynu w Ospel skonfiskowano ładunek papierosów ukryty w kontenerach morskich.

Z Holandii miały być przewiezione na statku do Wielkiej Brytanii.

Współpracę między służbami trzech państw koordynował Europol w ramach Europejskiej Multidyscyplinarnej Platformy Przeciwko Zagrożeniom Kryminalnym (EMPACT).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej