
Pierwszy raz spotykam się z takim naginaniem rzeczywistości. Zachowanie posłów budzi niesmak – mówił podczas briefingu wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Wojewoda odniósł się w ten sposób do czwartkowej kontroli poselskiej, przeprowadzonej w szpitalu tymczasowym w Targach Kielce przez Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej.
Grzegorz G., sprawca głośnych rozbojów w sklepie i na stacji benzynowej, został decyzją jeleniogórskiego sądu aresztowany na trzy miesiące. Jak...
zobacz więcej
Parlamentarzyści KO, zarzucili, że lecznica została wybudowana za ponad 16,7 mln zł, a od grudnia nie przyjęła jeszcze żadnego pacjenta.
– Notujemy w Polsce niebagatelne wzrosty zakażeń. Świętokrzyskie nie jest od tego wolne, ponieważ dzisiaj było to w naszym regionie 600 przypadków. Kontrole są potrzebne, ale być może nie w tym momencie – mówił w czwartek w Targach Kielce Zbigniew Koniusz.
Czytaj także: Radom: W szpitalu brakuje łóżek covidowych i respiratorów
Światopoglądowa wojna w Platformie Obywatelskiej trwa w najlepsze. Po sporze o aborcję rośnie również napięcie ws. Kościoła. Nie wszystkim w partii...
zobacz więcej
Wojewoda zaznaczył, że na razie nie ma potrzeby uruchomienia szpitala. – Ale niewykluczone, że taka potrzeba pojawi się na dniach – dodał.
Przyznał, że miesięczny koszt najmu powierzchni targowej wynosi około miliona złotych. Zaznaczył, że choć szpital nie przyjął jeszcze pacjentów, to są w nim prowadzone inne działania: pobieranie wymazów i szczepienia populacyjne.
– Ubolewam, że panowie nie zwrócą się do nas z prośbą o pokazanie wyposażenia. Próbują kreować alternatywną rzeczywistość i udowodnić tezę o niefunkcjonalności szpitali i braku potrzeby ich budowania. Pierwszy raz spotykam się z takim naginaniem rzeczywistości, to budzi niesmak – powiedział.
Posłowie KO poinformowali, że złożą wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie wydatków poniesionych podczas budowy szpitali tymczasowych, w tym również tego w Kielcach.
Z danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w regionie dla pacjentów covidowych przygotowano 1100 łóżek, z czego zajętych pozostaje 733. W szpitalach zabezpieczono także 109 respiratorów, w użyciu są 93 urządzenia.
Czytaj także: Epidemia zagrożeniem dla infrastruktury szpitalnej. Kluczowa rola szpitali tymczasowych