RAPORT

Pogarda

Posłowie KO skontrolowali szpital tymczasowy. „Naginanie rzeczywistości”

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz (fot. PAP/Piotr Polak)
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz (fot. PAP/Piotr Polak)

Najnowsze

Popularne

Pierwszy raz spotykam się z takim naginaniem rzeczywistości. Zachowanie posłów budzi niesmak – mówił podczas briefingu wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Wojewoda odniósł się w ten sposób do czwartkowej kontroli poselskiej, przeprowadzonej w szpitalu tymczasowym w Targach Kielce przez Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej.

Awanturował się w autobusie, broniła go KO. Trafił do aresztu za rozboje

Grzegorz G., sprawca głośnych rozbojów w sklepie i na stacji benzynowej, został decyzją jeleniogórskiego sądu aresztowany na trzy miesiące. Jak...

zobacz więcej

Parlamentarzyści KO, zarzucili, że lecznica została wybudowana za ponad 16,7 mln zł, a od grudnia nie przyjęła jeszcze żadnego pacjenta.

– Notujemy w Polsce niebagatelne wzrosty zakażeń. Świętokrzyskie nie jest od tego wolne, ponieważ dzisiaj było to w naszym regionie 600 przypadków. Kontrole są potrzebne, ale być może nie w tym momencie – mówił w czwartek w Targach Kielce Zbigniew Koniusz.

Czytaj także: Radom: W szpitalu brakuje łóżek covidowych i respiratorów

Polityka pseudotropicieli i pseudofilmowców


Koniusz poinformował, że w środę do urzędu wpłynęło pismo o planowanej kontroli poselskiej w urzędzie wojewódzkim w sprawie funkcjonowania szpitala tymczasowego. – Nie było tam ani słowa o możliwości dostępu do pomieszczeń szpitala tymczasowego – zaznaczył.

– Mam wrażenie, że panowie uprawiają nie tyle politykę, co zdobywanie sprawności pseudotropicieli i pseudofilmowców. Robią dziwne zdjęcia komórką, stwarzając atmosferę, że są na tropie afery, ponieważ przedstawiają pusty szpital tymczasowy – mówił Koniusz, dodając, że placówka w kilka dni może zostać przygotowana do przyjęcia pacjentów.

– W szpitalu tymczasowym przygotowanych jest 300 łóżek, w tym 50 respiratorowych. Sprzęt nie jest wystawiany na salach chorych, ponieważ na razie nie ma takiej potrzeby. Gotowe są wszystkie instalacje, zbiornik tlenowy. Szpital może być uruchomiony w ciągu kilku dni – oświadczył.

Politycy PO anonimowo ujawniają: Nie chcemy być antyklerykałami

Światopoglądowa wojna w Platformie Obywatelskiej trwa w najlepsze. Po sporze o aborcję rośnie również napięcie ws. Kościoła. Nie wszystkim w partii...

zobacz więcej

Wojewoda zaznaczył, że na razie nie ma potrzeby uruchomienia szpitala. – Ale niewykluczone, że taka potrzeba pojawi się na dniach – dodał.

Przyznał, że miesięczny koszt najmu powierzchni targowej wynosi około miliona złotych. Zaznaczył, że choć szpital nie przyjął jeszcze pacjentów, to są w nim prowadzone inne działania: pobieranie wymazów i szczepienia populacyjne.

– Ubolewam, że panowie nie zwrócą się do nas z prośbą o pokazanie wyposażenia. Próbują kreować alternatywną rzeczywistość i udowodnić tezę o niefunkcjonalności szpitali i braku potrzeby ich budowania. Pierwszy raz spotykam się z takim naginaniem rzeczywistości, to budzi niesmak – powiedział.

Posłowie KO poinformowali, że złożą wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie wydatków poniesionych podczas budowy szpitali tymczasowych, w tym również tego w Kielcach.

Z danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w regionie dla pacjentów covidowych przygotowano 1100 łóżek, z czego zajętych pozostaje 733. W szpitalach zabezpieczono także 109 respiratorów, w użyciu są 93 urządzenia.

Czytaj także: Epidemia zagrożeniem dla infrastruktury szpitalnej. Kluczowa rola szpitali tymczasowych

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej