RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Polsko-amerykańskie rozmowy o Nord Stream 2. Co z sankcjami?

Budowa gazociągu Nord Stream 2 jest już prawie ukończona (fot. REUTERS/Anton Vaganov/File Photo/File Photo)
Budowa gazociągu Nord Stream 2 jest już prawie ukończona (fot. REUTERS/Anton Vaganov/File Photo/File Photo)

Ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś i p.o. ambasadora USA przy UE Mark Libby spotkali się w czwartek w Brukseli, by rozmawiać o aktualnych tematach agendy unijnej i transatlantyckiej, w tym o budowie gazociągu Nord Stream 2 i bezpieczeństwie energetycznym.

Nord Stream 2. Senator partii Bidena ponagla Biały Dom ws. sankcji USA

Reprezentujący Demokratów szef senackiej komisji spraw zagranicznych senator Bob Menendez wezwał administrację Joego Bidena do „przyśpieszenia...

zobacz więcej

Rozmowy, jak podało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE, dotyczyły również handlu, kwestii klimatycznych, relacji z Rosją, a także sytuacji na Białorusi.

Ambasador Sadoś reprezentował też Grupę Wyszehradzką i Słowenię na spotkaniu z sekretarzem generalnym Rady Europejskiej Jeppe Tranholmem-Mikkelsenem. Rozmawiano o szczepionkach, certyfikatach szczepień, planie odbudowy UE, jednolitym rynku i Białorusi.

Czytaj także: Prezydent Ukrainy ostrzega: Nord Stream 2 to pułapka dla Europy

Czy kolejne sankcje są możliwe?


– Nord Stream 2 łamie zasady UE dotyczące bezpieczeństwa energetycznego – ocenił w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken, zeznając przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.

Pytany, czy jego resort zamierza nałożyć dodatkowe sankcje na gazociąg, Antony Blinken odpowiedział, że tak jak prezydent USA Joe Biden uważa ten projekt za „zły pomysł”.

Sekretarz stanu o Nord Stream 2: Będziemy dalej się sprzeciwiać

Nord Stream 2 łamie zasady UE dotyczące bezpieczeństwa energetycznego – ocenił sekretarz stanu USA Antony Blinken, występując przed komisją spraw...

zobacz więcej

Zdaniem szefa amerykańskiej dyplomacji gazociąg z Rosji do Niemiec „łamie zasady UE dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i zagraża sytuacji gospodarczej i strategicznej Ukrainy, a także Polski”. – Będziemy dalej mu się sprzeciwiać – zadeklarował Blinken.

Zgodnie z zapowiedziami Blinkena Departament Stanu analizuje możliwość wprowadzenia kolejnych sankcji i przygląda się działalności podmiotów zaangażowanych w pomoc przy budowie Nord Stream 2.

Blinken podkreślił, że urząd szefa dyplomacji sprawuje od pięciu tygodni, a Nord Stream 2, którego budowa rozpoczęła się w 2018 roku, jest ukończony w 95 proc. – Żałuję, że znaleźliśmy się w sytuacji, w której rurociąg jest praktycznie ukończony – oświadczył.

W trakcie przesłuchania w Kongresie temat Nord Stream 2 był kilkakrotnie wywoływany przez parlamentarzystów.

Czytaj także: Niemiecki rząd: Sankcje wobec Nord Stream 2 są ingerencją w suwerenność UE

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej