RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nowy pomysł opozycji. Środki UE nie dla Polaków, tylko na „wolne media” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Eurodeputowany Lewicy Robert Biedroń zaproponował na forum Parlamentu Europejskiego, by ewentualnie odebrane Polsce, należne jej fundusze przekazać na tzw. wolne media – często stanowiące własność kapitału zagranicznego. Swoją propozycję złożył w kontekście walki o demokrację i prawa mniejszości.

Polska złożyła skargę do TSUE. Chodzi o powiązanie tzw. praworządności z budżetem

Polska zaskarżyła mechanizm powiązania wypłaty funduszy z kwestią praworządności do unijnego Trybunału Sprawiedliwości – poinformowało Centrum...

zobacz więcej

W PE odbyła się w czwartek debata na temat mechanizmu warunkowości w budżecie UE. Miałby on zostać użyty pod pretekstem tzw. ochrony praworządności. Część europosłów uważa, że UE nie powinna wahać się przed jego zastosowaniem.

– Ten mechanizm musi zostać szybko wdrożony i ani jedno euro nie może trafić w ręce Kaczyńskiego, Orbana na wzmacnianie ich antydemokratycznego systemu, bo to tak, jakby dawać zapałki dzieciom. Te pieniądze muszą za to trafić – i musi to wybrzmieć bardzo mocno i wyraźnie – w ręce organizacji pozarządowych, wolnych mediów, obywateli i obywatelek tych krajów, które dzisiaj tak dzielnie walczą o demokrację. I ten sygnał dzisiaj musimy mocno i wyraźnie wysłać do Polski i Węgier – twierdził w czasie debaty Robert Biedroń.

-> Przeczytaj też: Biedroń wyśmiany i poproszony o opuszczenie mównicy w Parlamencie Europejskim

Polityk twierdził, że „demokracja staje się coraz bardziej brunatna”, a „w Polsce i na Węgrzech odważni ludzie wychodzą na ulice w obronie praw kobiet, w obronie praw mniejszości, za wolnymi sądami i wolnymi mediami”.

Jak przekazał komisarz KE ds. budżetu Johannes Hahn, Komisja przygotowuje obecnie wytyczne na temat rozporządzenia dotyczącego mechanizmu warunkowości. Twierdził, że jego wprowadzenie jest historycznym sukcesem UE, bo po raz pierwszy jej budżet jest chroniony przed łamaniem praworządności. Przekonywał, że wzmocni to ochronę interesów finansowych UE, ponieważ środki budżetowe będą mogły zostać zawieszone lub zamrożone.

-> Przeczytaj także: „Kłamliwa publikacja”. Prokuratura Krajowa do TVN24: Utajniliście informacje od nas

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej