
– Obecna sytuacja powoduje ogromne zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej, dlatego działając z wyprzedzeniem, przygotowaliśmy szpitale tymczasowe, które teraz będą systematycznie otwierane – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, władze przygotowywały 35 takich placówek, z których 22 – posiadające łącznie blisko 6 tys. łóżek – już działają zapewniając pomoc Polakom cierpiącym na COVID-19. Pomoc, która stałaby się deficytowa, gdyby władze ustąpiły przed hejtem opozycji i tzw. „wolnych mediów”.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w związku z dynamiką sytuacji epidemicznej w województwach lubuskim i mazowieckim zostaną...
zobacz więcej
KORONAWIRUS – RAPORT
Szef resortu zdrowia podkreślił, że ostatnie wzrosty wskaźników epidemicznych „nie dają sygnałów spowolnienia epidemii”.
– To oczywiście powoduje ogromne zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej, dla przeładowania szpitali, dla obłożenia łóżek respiratorowych, dlatego działając konsekwentnie, z wyprzedzeniem przygotowaliśmy infrastrukturę w postaci szpitali tymczasowych, która teraz będzie systematycznie otwierana – wyjaśniał minister.
Gdy władze Rzeczypospolitej przezornie przygotowywały infrastrukturę na nadchodzącą sytuację, ruszyła nagonka opozycji i tzw. „wolnych mediów” zmierzająca do wykazania, że to marnotrawienie pieniędzy. – Pół miliarda na budowę szpitali, które nie są używane – narzekał poseł PO Michał Szczerba, dodając, że są to „niebywałe rzeczy”.
– Kiedy patrzymy na kwotę 75 milionów we Wrocławiu albo 55 milionów w Katowicach, to moje nieliczne włosy na głowie zaczynają się jeżyć. Jak można było wydać tak duże środki w sytuacji, kiedy dostajemy odpowiedzi z NFZ, że tam nie są świadczone żadne usługi medyczne? – mówił Szczerba.
Trzecia fala epidemii się rozpędza. Na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego została podjęta decyzja o uruchomieniu szpitali...
zobacz więcej
„Sąsiedni” portal Agory, wyborcza.pl, cytował byłego ministra zdrowia w rządzie PO PSL, Bartosza Arłukowicza („Przychodzi do mnie Sowa i mówi, że miliard dla szpitala. Mówię, że chłopie, ku**a, masz tych szpitali co drugą ulicę. Zamknij cztery i przyjdź po 200 baniek, a nie po miliard.”), który twierdził, że „Szpital Narodowy nie leczy”.
O „gigantycznych kosztach Szpitala Narodowego” pisał należący do Ringier Axel Springer „Fakt”. Portal tego samego niemiecko-szwajcarskiego koncernu, onet.pl, również martwił się, że „szpitale tymczasowe kosztowały ponad 500 mln zł” a „stoją puste”. O tym, że „budowa szpitali tymczasowych nie ma sensu” przekonywał w wyborcza.pl także prof. Krzysztof Simon, konsultant ds. chorób zakaźnych w woj. dolnośląskim.
Te pustki to zasób, dzięki któremu, jak wynika z wypowiedzi ministra zdrowia, dziś, mimo wzrostu zakażeń i hospitalizacji, państwo wciąż może zapewnić chorym opiekę.
-> Przeczytaj także: Radom: W szpitalu brakuje łóżek covidowych i respiratorów