RAPORT

Wojna na Ukrainie

Asystentka posła Razem zwolniona. Chciała nazywania kobiet „kobietami”

Urszula Kuczyńska (fot. PAP/Paweł Supernak)
Urszula Kuczyńska (fot. PAP/Paweł Supernak)

Urszula Kuczyńska przestała pełnić funkcję asystentki społecznej posła Macieja Koniecznego – poinformowała rzeczniczka Lewicy Razem Dorota Olko. To efekt fali krytyki, która pojawiała się w środowiskach lewicowych po jej wypowiedziach dotyczących osób transpłciowych. Oburzenie wywołało stwierdzenie Kuczyńskiej, że ma wątpliwości, czy „dążenie do zamieniania »kobiet« na »osoby z macicami« albo »osoby menstruujące« to postawa lewicowa”.

Rewolucja pożera własne dzieci. Działaczka pod ostrzałem, bo używa słowa „kobieta”

Działaczka Lewicy Urszula Kuczyńska znalazła się w ogniu krytyki za wywiad udzielony przez nią w grudniu ub.r. W rozmowie z „Wysokimi Obcasami”...

zobacz więcej

W ostatnich dniach wokół Urszuli Kuczyńskiej, działaczki Razem i asystentki posła Koniecznego, zrobiło się głośno w mediach społecznościowych. W wywiadzie, który udzieliła „Wysokim Obcasom” w grudniu ub.r. mówiła m.in. o tym, że niepokoją ją zmiany językowe.

– Feminizm i równouprawnienie płci są naturalną lewicową postawą. Także w sensie językowym – oceniła. – Mam wątpliwości, czy dążenie do zamieniania „kobiet” na „osoby z macicami” albo „osoby menstruujące” to postawa lewicowa – powiedziała Kuczyńska.

Po tych słowach niektórzy aktywiści zaatakowali kobietę, nazywając ją transfobką. „Postrzelałbym sobie do terfów , swerfów i afobów chętnie”, „uważam, że każda osoba transfobiczna powinna trafić na szubienicę”, „mordowałbym każdego transfoba, nieważne jakiej płci” – komentowali.

Cześć polityków, m.in. Adrian Zandberg i Maciej Konieczny, stanęło w jej obronie.

Działaczce Razem zarzucono odmianę transfobii – „terfizm” - od angielskiego skrótu TERF: trans-exclusionary radical feminism/feminist, czyli radykalna feministka/feminista wykluczającą osoby transpłciowe. Oprócz wypowiedzi w „WO” przytaczano też m.in. polubienie transfobicznych wpisów i profili w mediach społecznościowych.

Kuczyńska traci stanowisko


Rzeczniczka partii Dorola Olko poinformowała PAP, że Urszula Kuczyńska przestała pełnić funkcję asystentki społecznej posła Macieja Koniecznego. – W najbliższych dniach poseł Maciej Konieczny złoży stosowne dokumenty w Kancelarii Sejmu – dodała Olko.

W weekend Razem wydało stanowisko. „Ostatnie dni były trudne dla osób trans, niebinarnych, queer, całej społeczności LGBT+, która działa w Razem i z Razem sympatyzuje. Przepraszamy, że nie czuliście się bezpiecznie. Zrobimy wszystko, by uniknąć takich sytuacji, bo zależy nam na przyszłości: bezpiecznej i solidarnej, którą chcemy budować wspólnie. Prosimy was o mandat zaufania na przyszłość” – czytamy w oświadczeniu.

Czytaj także: Rozłam na lewicy. Razem wydaje oświadczenie i przeprasza

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej