RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szef MSZ o rezolucji PE: Zbiorowy, ideologiczny miraż. Przytacza dane OBWE [WIDEO]

Ani ta debata, ani rezolucja nie mogą mieć nic wspólnego ani ze stanem faktycznym, ani ze stanem prawnym – podkreśla minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau. Na antenie TVP Info środowe wydarzenia w Parlamencie Europejskim i debatę nt. „strefy wolności LGBTIQ” określił jako „zbiorowy, ideologiczny miraż” i „mistyfikację”. Szef polskiej dyplomacji przytoczył też dane OBWE dotyczące ataków motywowanych nienawiścią. Wynika z nich, że w Polsce tego typu przestępstw jest kilkadziesiąt razy mniej niż choćby w Holandii czy Hiszpanii.

Lewicowy aktywista ostro atakuje Polskę. Mnie doprowadził do łez

Mieszkałem w Katarze ponad rok. W tym kraju za homoseksualizm grozi więzienie lub nawet kara śmierci. Kobiety mają dużo mniejsze prawa niż...

zobacz więcej

W trakcie środowej debaty w Parlamencie Europejskim największe frakcje zaapelowały o wsparcie dla osób LGBTIQ i walkę z dyskryminacją mniejszości seksualnych. Pod projektem rezolucji, ustanawiającej całą UE „strefą wolności LGBTIQ”, która w czwartek ma być poddana głosowaniu, podpisali się posłowie z Europejskiej Partii Ludowej, Odnówmy Europę, Lewicy, socjaldemokraci oraz Zieloni. Wśród nich znalazło się siedmiu Polaków: Robert Biedroń, Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Halicki, Łukasz Kohut, Leszek Miller oraz Sylwia Spurek.

Szef MSZ krytycznie o debacie w PE


Zdaniem szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych nawoływania parlamentarzystów i przedstawicieli Komisji Europejskiej, by zwiększyć presję finansową na państwa członkowskie, są przykładem „szczególnego aktywizmu prawniczego, który nie ma uzasadnienia w traktatach”. Dodał przy tym, że powiązanie funduszy UE z kwestiami ideologicznymi prowadzi do ogromnej dowolności interpretacyjnej, a przez to nadużyć.

– W rzeczy samej ani ta debata, ani ta rezolucja nie mogą mieć nic wspólnego ani ze stanem faktycznym, ani ze stanem prawnym – argumentował prof. Zbigniew Rau.

Przytoczył przy tym dane pochodzące z raportu OBWE, które dotyczą przestępstw pochodzących z nienawiści w 2019 roku. Jak wymieniał: w Holandii było ich 574, w Hiszpanii 278, w Niemczech – 248, w Belgii – 163, a w Polsce – 16.

Zobacz także: UE „strefą wolności LGBTIQ”? Gorąco w czasie debaty w Parlamencie Europejskim [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej