RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Przekop Mierzei Wiślanej. „Kosztuje tyle, ile budowa 60 km drogi ekspresowej”

Przekop Mierzei Wiślanej to szansa dla Warmii, dla Elbląga i całego regionu – mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej na budowie przekopu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Mierzeja Wiślana to niebezpieczna gra. Kto grał w nią przed Trzaskowskim?

Rafał Trzaskowski postanowił zbić kapitał polityczny na krytyce strategicznych polskich inwestycji. Jego głos w tej sprawie chętnie wykorzystują...

zobacz więcej

– Realizujemy przedsięwzięcia w różnych częściach kraju, bo cała Polska zasługuje, żeby realizować przedsięwzięcia (...) wymarzone przez pokolenia. Dlatego budujemy tunel pod Świną, tunel potrzebny Polakom – powiedział. Minister przypomniał, że są to inwestycje, o których „mówiono jak o przekopie Mierzei Wiślanej – że są niepotrzebne”.

– Jeśli ktokolwiek dziś będzie mówił, że ta inwestycja (przekop Mierzei Wiślanej) jest niepotrzebna, niech rozmawia z samorządowcami regionu, w którym się znajdujemy. Każdy z nich mówi o wielkiej nadziei , jaka wiąże się z realizacją tego przedsięwzięcia. To nie tylko dostęp dla wszystkich tych, którzy zajmują się transportem morskim do portu w Elblągu, ale szansa dla Warmii, szansa dla Elbląga, szansa dla całego regionu – ocenił Adamczyk.

Jak wskazał, inwestycja przekopu kosztuje „mniej więcej tyle, ile budowa ok. 60 km drogi ekspresowej”.

Pierwszy etap budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną rozpoczął się w październiku 2019 r. Budowa jest na półmetku i przebiega zgodnie z harmonogramem. Ma zakończyć się w połowie 2022 r.

Generalnym wykonawcą jest polsko-belgijskie konsorcjum NDI/Besix, które wykonywało także głębokowodne nabrzeże DCT 2 w Porcie Północnym w Gdańsku. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a nadzór pełni firma SWECO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej