RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zginął w ok. Krzepocina. IPN szuka świadków zabójstwa żołnierza niezłomnego

Józef Boś został prawdopodobnie zastrzelony przez szczecińskich funkcjonariuszy WUBP (fot. tt/@PoszukiwaniaIPN, zdjęcie ilustracyjne)
Józef Boś został prawdopodobnie zastrzelony przez szczecińskich funkcjonariuszy WUBP (fot. tt/@PoszukiwaniaIPN, zdjęcie ilustracyjne)

Świadków zabójstwa żołnierza podziemia niepodległościowego Józefa Bosia ps. Lot, do którego miało dojść w 1952 r., poszukuje prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Szczecinie. Śledczy poszukują świadków, którzy mogą mieć wiedzę o tych zdarzeniach – także pochodzącą z przekazów nieżyjących już osób.

IPN poszukuje szczątków ludzkich przy dawnej siedzibie gestapo

Instytut Pamięci Narodowej zakończył pierwszy etap badań archeologicznych mających na celu sprawdzenie, czy przy byłej zakopiańskiej siedziby...

zobacz więcej

Zabójstwa mieli dokonać w okolicach Kamienia Pomorskiego w Zachodniopomorskiem funkcjonariusze Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Szczecinie.

Jak podał szczeciński oddział IPN, według ustaleń Józef Boś ps. Lot był uczestnikiem konspiracji niepodległościowej w grupie Władysława Łukasiuka ps. Młot, działającej na Podlasiu i Lubelszczyźnie.

„Zagrożony aresztowaniem w 1947 r. przeniósł się na teren Pomorza Zachodniego, gdzie kontynuował działalność konspiracyjną. W roku 1948 został aresztowany przez PUBP w Kamieniu Pomorskim, lecz zdołał zbiec i ukrywał się do 1952 r., prowadząc działalność skierowaną przeciwko kolektywizacji wsi” – podano. Boś posługiwał się fałszywymi dokumentami na nazwisko Franciszek Wilczak.

„Trzeba ustalić nie szacunkową, ale prawdziwą liczbę ofiar zbrodni komunistycznych”

Ci, którzy zginęli za naszą wolność i niepodległość mają prawo do tego, żeby ich szczątki zostały odnalezione i godnie pochowane – powiedział we...

zobacz więcej

Według informacji IPN, w latach 1948-1952 Józef Boś ukrywał się w okolicach wsi Krzepocin, Krzemykowo, Mechowo, Chomino, Ciesław, Świeszewo, Kukań, Rybokarty i Dobrzyń. Jak wskazano, „korzystał przy tym z bardzo dużej pomocy wpierającej go społeczności miejscowej”.

Został prawdopodobnie zastrzelony 11 września 1952 r. w okolicach Krzepocina przez funkcjonariuszy WUBP w Szczecinie. Nie wiadomo, co zrobiono z jego ciałem.

Poszukiwani świadkowie zdarzeń


OKŚZpNP IPN w Szczecinie poszukuje świadków, którzy mogą mieć wiedzę o tych zdarzeniach – także pochodzącą z przekazów nieżyjących już osób. Z Oddziałową Komisją można się skontaktować telefonicznie pod numerami: 91 312 94 03 lub 91 312 94 06, a także mailowo na adres marek.rabiega@ipn.gov.pl lub listownie, wysyłając korespondencję na adres siedziby komisji przy ul. Wojska Polskiego 7 w Szczecinie.

***
W marcu, w soboty o godz. 21.00, TVP Info wyemituje cykl reportaży „Niezłomni”. W każdym z pięciu odcinków wysłuchamy wspomnień rodzin Żołnierzy Wyklętych.

źródło:

Zobacz więcej