RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjski konsul wydalony z Polski. Ujawniamy szczegóły sprawy

Mężczyzna został uznany za persona non grata (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)
Mężczyzna został uznany za persona non grata (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Miesiąc temu decyzją polskich władz z kraju wydalony został pracownik Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu. Jak ustalił portal tvp.info, mężczyzna złamał przepisy epidemiczne; mimo iż był zakażony koronawirusem i o tym wiedział, widziano go w kilku miejscach na terenie Poznania.

Ujawniamy operacje ABW. Zatrzymania i wydalenia z kraju, czyli walka z terroryzmem

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ostatnim czasie dokonali szeregu działań dotyczących cudzoziemców, którzy zagrażali...

zobacz więcej

8 lutego Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o uznaniu za persona non grata pracownika Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu. Była to odpowiedź na nieusprawiedliwione wydalenie przez Rosję polskiej dyplomatki MSZ. Decyzję podjęto zgodnie z zasadą wzajemności i w koordynacji z Niemcami i Szwecją.

Portal tvp.info dowiedział się o okolicznościach sprawy. Wydalony z polski rosyjski dyplomata to Konsul Radca Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. Przekroczył on granicę polski 12 dni później – 20 lutego.

Dyplomata rażąco naruszył przepisy


Jak się dowiadujemy, powodem było rażące naruszanie przez niego obowiązujących zasad związanych z epidemią koronawirusa.

21 stycznia dyplomata – podobnie jak jego córka – otrzymał pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2 . Trzy dni wcześniej zakażenia potwierdzono u jego żony.

Mimo tego, iż dyplomata zakaził się koronawirusem, nie był w izolacji; opuszczał miejsce swojego zamieszkania. Wiadomo, że był m. in. na terenie Konsulatu Generalnego FR w Poznaniu i w rejonie szpitala MSWiA w Poznaniu, gdzie leżała jego żona.

Rosyjski konsul wydalony z Polski. Kontrwywiad ABW ujawnił „hybrydowych” szpiegów

W wyniku działań pionu kontrwywiadu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w marcu br. wydalono z Polski wicekonsula Konsulatu Generalnego Federacji...

zobacz więcej

Mężczyzna obserwował i fotografował też uczestników pikiety w obronie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, która odbyła się 23 stycznia przed budynkiem konsulatu Rosji w Poznaniu.

Decyzja o uznaniu dyplomaty za persona non grata zbiegła się w czasie z koniecznością odpowiedzi na wydalenie polskiego dyplomaty z Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu.

To niejedyny przypadek lekceważenia zasad sanitarno-epidemiologicznych przez dyplomatów. Podobny miał miejsce w Albanii. 21 stycznia MSZ w Tiranie nakazało opuszczenie swego terytorium rosyjskiemu dyplomacie za nieprzestrzeganie narodowych zasad związanych z przeciwdziałaniem epidemii COVID-19. Za persona non grata uznano Aleksieja Kriwoszejewa; otrzymał 72 godziny na opuszczenie Albanii.

Przykład z Albanii


Według albańskiego ministerstwa Rosjanin dopuszczał się naruszeń obowiązujących procedur od kwietnia ubiegłego roku i nie reagował na kierowane za pośrednictwem Ambasadora FR w Tiranie upomnienia albańskich władz. W ocenie Albańczyków wydalenie dyplomaty było konieczne, by zapewnić bezpieczeństwo innym obywatelom.

Wydalony rosyjski dyplomata to już kolejny pracujący w Poznaniu, którego działalność zagrażała interesom Polski. W marcu 2019 r. w wyniku działań pionu Kontrwywiadu ABW wydalono z Polski wicekonsula Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu . Mężczyzna został uznany za persona non grata, otrzymał też zakaz wjazdu do Polski i na teren strefy Schengen. Jak ustaliła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Rosjanin prowadził działania niezgodne ze statusem dyplomatycznym, mogące szkodzić relacjom polsko-rosyjskim.

źródło:
Zobacz więcej