RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Trzaskowski zmiótł rywali w sondażu! Zwracamy uwagę na jeden szczegół

Rafał Trzaskowski liderem sondażu (fot. Omar Marques/Getty Images)
Rafał Trzaskowski liderem sondażu (fot. Omar Marques/Getty Images)

Z najnowszego badania pracowni IBSP wynika, że Rafał Trzaskowski cieszy się największym poparciem ze wszystkich polityków w Polsce. Co ciekawe, tydzień wcześniej ta sama pracownia opublikowała inne zaskakujące dane – o tym, że Polska 2050 Szymona Hołowni ma więcej zwolenników niż Prawo i Sprawiedliwość. Warto jednak przypomnieć, że prezes tej grupy badawczej od dawna współpracuje z politykami PO.

Nowy Ład. Doszło do zbliżenia liderów ZP w kilku kwestiach

Na spotkaniu liderzy Zjednoczonej Prawicy rozmawiali głównie o Nowym Ładzie. Doszło do zbliżenia w paru kwestiach, rozmowy trwają, wszystko jeszcze...

zobacz więcej

Rafał Trzaskowski pochwalił się na swoim profilu w mediach społecznościowych fantastycznym wynikiem najnowszego badania IBSP (Ogólnopolskiej Grupy Badawczej).

Wiceszef Platformy Obywatelskiej wskazał na Twitterze, że prześcignął wszystkich rywali i objął prowadzenie w rankingu poparcia. Z grafiki wynika, że Trzaskowskiego popiera teraz aż 33 proc. badanych. Na drugim miejscu z wynikiem 31 proc. znalazł się Szymon Hołownia, a na dopiero na trzecim – prezydent RP Andrzej Duda (24 proc.). Czwarte miejsce w tym zestawieniu zajął szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, który cieszy się uznaniem 22 proc. ankietowanych.

„Dziękuję za zaufanie! Działamy dalej!” – skomentował na Twitterze Rafał Trzaskowski.

Zobacz także:  Trzaskowski odejdzie z ratusza?

Co ciekawe, ani w artykule serwisu stanpolityki.pl ani w artykule, na który powołuje się Trzaskowski, nie znaleźliśmy informacji, w jakich dniach ani na jakiej próbie zostało przeprowadzone badanie. Nie ma też wskazania, jaką metodą było realizowane.

Sondaż. Polska 2050 przed PiS?

Opozycja bada, jak wspólnie pokonać PiS. Politolog: To ogromne ryzyko

Liderzy partii opozycyjnych spotykają się i rozmawiają, czy lepiej startować do wyborów osobno czy jako jedna duża koalicja. – Start w jednym bloku...

zobacz więcej

Przypomnijmy, że to nie pierwsze badanie tej pracowni, które budzi emocje wśród internautów. Tydzień wcześniej w sondażu przeprowadzonym przez IBSP ankietowanych zapytano, na jakie ugrupowanie oddaliby swój głos.

Prawo i Sprawiedliwość, a więc dotychczasowy lider wszelkich sondaży, zostało tam zdeklasowane przez Polskę 2050. Partia Jarosława Kaczyńskiego odnotowała zaledwie 26 proc. wskazań, podczas gdy ugrupowanie Szymona Hołowni rekordowe 31 proc.

„Ile te 31 proc. kosztowało Szymona Hołownię w IBSP?” – zapytał wówczas Marcin Palade, socjolog i autor opracowań z zakresu preferencji społeczno-politycznych.

Zobacz także:  Trzaskowski chce od Metra Warszawskiego wyjaśnienia przyczyn wypadku na budowie

W opublikowanym zestawieniu kilku sondaży ekspert wskazał, że chociaż każde badanie pokazuje inny wynik, rezultaty są do siebie zbliżone. Jedynie wskazania IBSP znacząco odbiegają od danych konkurencyjnych sondażowni.

Politycy PO anonimowo ujawniają: Nie chcemy być antyklerykałami

Światopoglądowa wojna w Platformie Obywatelskiej trwa w najlepsze. Po sporze o aborcję rośnie również napięcie ws. Kościoła. Nie wszystkim w partii...

zobacz więcej

Internauci zwrócili uwagę, że prezesem instytutu przeprowadzającego powyższe sondaże jest Łukasz Pawłowski.

To  były kandydat Platformy Obywatelskiej do Sejmu, który realizował również projekty internetowe dla tej partii.

Jako szef „Pawłowski Consulting” prowadził działania internetowe, w tym zarządzał mediami społecznościowymi m.in. dla Platformy Obywatelskiej.

Wśród jego zdjęć na Instagramie pojawiają się również takie, z politykami PO.

Zobacz także -> KO i Polska 2050 remisują w sondażach

Warto więc przypomnieć, że przed wyborami prezydenckimi 2020 pracownia wskazywała, iż faworytem wyścigu o Pałac Prezydencki jest Rafał Trzaskowski.

W badaniu opublikowanym latem ubiegłego roku kandydat Platformy Obywatelskiej wyprzedzał Andrzeja Dudę.

Ostatecznie przegrał, a polityk Zjednoczonej Prawicy zdobył ponad 400 tys. głosów więcej. W kwietniu 2019 z sondażu IBSP wynikało, że Koalicja Europejska wygrywa z PiS wybory do Parlamentu Europejskiego o ok. 3 punkty procentowe.

Na jeszcze większą różnicę wskazywano w maju. Koalicja Europejska – 43,63 proc, Prawo i Sprawiedliwość – 32,94 proc. Taki wynik eurowyborów pokazywał sondaż przeprowadzony dla „Newsweeka” i Radia Zet.

Nie był to pierwszy sondaż, który sugerował zwycięstow opozycji (przypomnijmy, że ostatecznie wygrał PiS), ale tak wielkiej przewagi nad partią Jarosława Kaczyńskiego nie wskazywała wówczas żadna inna z publikowanych prognoz wyborczych.

Dramat Marty Lempart. Te zdjęcia mówią wszystko

Media sprzyjające Strajkowi Kobiet do granic możliwości rozdmuchały doniesienia o poniedziałkowym proteście w Warszawie. Informowały o tym przed...

zobacz więcej

Warto również przypomnieć wyniki badań dotyczących starcia w wyborach prezydenckich 2020, gdy kandydatem PO na urząd głowy państwa była jeszcze Małgorzata Kidawa-Błońska.

Publikowane wówczas sondaże wskazywały, że posłanka PO ma ogromne szanse, by pokonać kandydata Zjednoczonej Prawicy.

Czy poparcie dla Kidawy-Błońskiej faktycznie było wysokie? Widoczniej nie według polityków Platformy Obywatelskiej, którzy ostatecznie postanowili wycofać swoje poparcie dla posłanki i wystawili do starcia z Andrzejem Dudą kogoś innego – Rafała Trzaskowskiego.

Zobacz także:  Sondaż. Hołownia zrównał się z KO. Jak zanotował PiS?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej