RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stan zakazuje aborcji. Zwolennicy chcą zaskarżyć ustawę

Aborcja w Arkansas będzie nielegalna poza wyjątkami (fot. Pexels)
Aborcja w Arkansas będzie nielegalna poza wyjątkami (fot. Pexels)

Gubernator stanu Arkansas Asa Hutchinson podpisał ustawę, która praktycznie zabrania wykonywania aborcji, wyjąwszy sytuacje, w której ciąża zagraża życiu kobiety. Przeciwnicy tego przepisu zamierzają go zaskarżyć, zanim wejdzie on życie, co może nastąpić latem.

Proaborcyjne hasła na murach kościoła. „Modlimy się za sprawców”

Już po raz trzeci w ciągu kilku miesięcy na murze kościoła katolickiego św. Elżbiety w Berlinie namalowano farbą hasła proaborcyjne. Miejscowy...

zobacz więcej

Gubernator wyraził jednak zastrzeżenia do kształtu ustawy, która zakazuje aborcji nawet wtedy, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa.

– Podpiszę (ustawę) SB6 z powodu ogromnego wsparcia legislacyjnego oraz moich szczerych i długotrwałych przekonań w obronie życia. SB6 stoi w sprzeczności z precedensami Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, ale intencją ustawodawstwa jest przygotowanie gruntu pod obalenie obowiązującego wyroku Sądu Najwyższego. Wolałbym, by ustawa zawierała wyjątki dotyczące gwałtu i kazirodztwa – wyjaśniał gubernator, który od objęcia urzędu w 2015 r. podpisał kilka poważnych ograniczeń aborcyjnych.

Liczą na Sąd Najwyższy


Projekt ustawy forsowany był przez Republikanów; liczą na to, że dzięki zmianie przepisów stanowych sprawą aborcji ponownie zajmie się Sąd Najwyższy. Trzech konserwatywnych sędziów mianował były do niego prezydent Donald Trump – pisze Associated Press.

W lutym ustawę, która praktycznie zabrania aborcji, podpisał gubernator Karoliny Południowej Henry McMaster. Amerykański Sąd Najwyższy orzekł w 1973 r., że prawo kobiety do przeprowadzania aborcji wynika z praw gwarantowanych przez konstytucję USA. Aborcja na terenie całych Stanów Zjednoczonych jest więc legalna.

Poszczególne stany wprowadzają jednak ustawy ograniczające możliwość przerywania ciąży, są one później zaskarżane do sądów. Sąd w Iowa już w 2019 r. odrzucił jako niekonstytucyjną ustawę wprowadzającą w tym stanie przepisy zbliżone do restrykcji wprowadzonych w Arkansas i Karolinie Południowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej