RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dzieło El Greca na wiejskiej plebanii. Film już po premierze [WIDEO]

Film „Polski El Greco” pokaże TVP1 31 marca (fot. MKiDN) (fot. kadr z filmu „Polski El Greco”/Instytut Pileckiego)
Film „Polski El Greco” pokaże TVP1 31 marca (fot. MKiDN) (fot. kadr z filmu „Polski El Greco”/Instytut Pileckiego)

Historia cennego obrazu, odkrytego na wiejskiej plebanii na Podlasiu, trafiła na kinowy ekran. W Warszawie zaprezentowano premierowo fabularyzowany film dokumentalny „Polski El Greco” w reżyserii Katarzyny Kowalskiej.

„Polski El Greco”. Wkrótce po kinowej premierze dokumentu premiera w TVP

Film opowiada historię obrazu mistrza z Toledo, który odkryto w latach 60. w Polsce. „Ekstazę św. Franciszka” pędzla El Greca znalazły dwie młode...

zobacz więcej

To opowieść o niezwykłych dziejach odnalezienia obrazu „Ekstaza św. Franciszka” na plebanii w Kosowie Lackim. Odkrycia dokonały w 1964 roku Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska-Kwoczyńska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Obecny na premierze minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podkreślił, że „Polski El Greco” to hołd dla obu badaczek, a także dla polskiej kultury. W jego ocenie, w filmie przedstawiono syntezę tego, co najbardziej wartościowe w polskiej kulturze.

– Czyli praca, profesjonalizm, pasja, misja, związana także z takim szerszym odniesieniem każdej pracy i każdego losu pojedynczego człowieka, czyli odniesieniem do wspólnoty. W tym wszystkim jest także dobroć, pogoda ducha, miłość drugiego człowieka – mówił wicepremier.

Film wyprodukował Instytut Pileckiego wraz z Telewizją Polską. Dyrektor Instytutu dr Wojciech Kozłowski powiedział Polskiemu Radiu, że „Polski El Greco” traktuje o docieraniu do prawdy w dobie reżimu komunistycznego.

Agnieszka Holland otrzymała Czeskiego Lwa za film „Szarlatan”

Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna przyznała Czeskie Lwy, nagrody za najważniejsze dokonania ubiegłego roku. W kategorii najlepsza reżyseria...

zobacz więcej

Intuicja


– To opowieść o historyczkach sztuki, które rozpoczynają swoją karierę od zwykłych zadań, katalogowania zabytków. I one stają się nagle tymi, które mają intuicję, że mają do czynienia z wielkim dziełem – mówił szef Instytutu Pileckiego.

– Potem muszą przekonać nie tylko środowisko akademickie, media, ale też społeczeństwo, że to, co znalazły, ma wartość i sens. To im się ostatecznie udaje. Z tego punktu widzenia to niezwykle fascynująca opowieść, jak zwykli ludzie odnajdują się w kontekście systemów, które pozbawiają nas wolności – dodał dr Kozłowski.

W „Polskim El Greco” oprócz relacji świadków wydarzeń sprzed niemal pół wieku pojawiają się sceny wiernie odtworzone z pamięci badaczek, a także archiwalne nagrania radiowe i telewizyjne. Ukazują one ogromne medialne zainteresowanie sprawą w latach 60. i 70. XX wieku. Filmową przewodniczką po opowieści jest Izabella Galicka, zmarła 1 listopada 2019 r.

Autorstwo obrazu z plebanii w Kosowie Lackim przypisuje się El Greco na podstawie opinii komisji Ministerstwa Kultury i Sztuki z 1974 r. Wcześniej jednak – po początkowej burzy medialnej – szeroko kwestionowano odkrycie Izabelli Galickiej i Hanny Sygietyńskiej-Kwoczyńskiej. Ostatecznie, po latach konserwacji i przechowywania w kurii siedleckiej, dzieło hiszpańskiego mistrza greckiego pochodzenia, trafiło w 2004 r. do Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej