
Znaleziona na Saharze skała okazała się meteorytem starszym od Ziemi. Naukowcy ustalili, że najprawdopodobniej to fragment formującej się planety. Analiza znaleziska zwiększy naszą wiedzę o początkach Układu Słonecznego.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaprezentowała nietypowe zdjęcie planety Wenus, uzyskane przez sondę kosmiczną Parker Solar Probe z odległości...
zobacz więcej
Kawałek meteorytu o nazwie Erg Chech 002 został znaleziony w maju ubiegłego roku na Saharze w południowo-zachodniej Algierii. To kilka fragmentów skały o łącznej wadze 32 kilogramów. Dość szybko zorientowano się, że znalezisko jest niezwykłe.
Skała została sklasyfikowana jako achondryt, meteoryt zbudowany z materiału wulkanicznego. Z dziesiątek tysięcy zidentyfikowanych meteorytów tylko kilka tysięcy to achondryty.
Jednak najbardziej zaskakujący był wiek znaleziska, które okazało się starsze od Ziemi. Rozpad radioaktywny izotopów glinu i magnezu wykazał, że do krystalizacji doszło około 4,565 mld lat temu, podczas gdy wiek Ziemi szacuje się na 4,54 mld lat. Meteoryt jest więc starszy i prawdopodobnie pochodzi z zalążka formującej się planety, która ostatecznie mogła jednak nie powstać.
The oldest known volcanic rock.
Opublikowany przez ScienceAlert Wtorek, 9 marca 2021