RAPORT

Pogarda

Niezwykły meteoryt. Pochodzi z zalążka planety. Jest starszy od Ziemi

Meteoryt najprawdopodobniej jest fragmentem protoplanety (fot. Maine Mineral and Gem Museum/Darryl Pitt)
Meteoryt najprawdopodobniej jest fragmentem protoplanety (fot. Maine Mineral and Gem Museum/Darryl Pitt)

Najnowsze

Popularne

Znaleziona na Saharze skała okazała się meteorytem starszym od Ziemi. Naukowcy ustalili, że najprawdopodobniej to fragment formującej się planety. Analiza znaleziska zwiększy naszą wiedzę o początkach Układu Słonecznego.

NASA udostępniła niespotykane zdjęcie Wenus

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaprezentowała nietypowe zdjęcie planety Wenus, uzyskane przez sondę kosmiczną Parker Solar Probe z odległości...

zobacz więcej

Kawałek meteorytu o nazwie Erg Chech 002 został znaleziony w maju ubiegłego roku na Saharze w południowo-zachodniej Algierii. To kilka fragmentów skały o łącznej wadze 32 kilogramów. Dość szybko zorientowano się, że znalezisko jest niezwykłe.

Skała została sklasyfikowana jako achondryt, meteoryt zbudowany z materiału wulkanicznego. Z dziesiątek tysięcy zidentyfikowanych meteorytów tylko kilka tysięcy to achondryty.

Jednak najbardziej zaskakujący był wiek znaleziska, które okazało się starsze od Ziemi. Rozpad radioaktywny izotopów glinu i magnezu wykazał, że do krystalizacji doszło około 4,565 mld lat temu, podczas gdy wiek Ziemi szacuje się na 4,54 mld lat. Meteoryt jest więc starszy i prawdopodobnie pochodzi z zalążka formującej się planety, która ostatecznie mogła jednak nie powstać.

The oldest known volcanic rock.

Opublikowany przez ScienceAlert Wtorek, 9 marca 2021
Według naukowców Erg Chech 002 jest najstarszą zbadaną do tej pory skałą magmową. Jej znalezienie daje okazję do nowych badań nad wczesnymi etapami formowania się planet i zwiększa naszą wiedzę o początkach Układu Słonecznego.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza jazda łazika na Marsie. Pokonał 6,5 metra

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej