RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepionki. Niepokojące informacje nt. japońskiego wariantu koronawirusa

Nowy wariant przybył prawdopodobnie do Japonii z zagranicy (fot. Buddhika Weerasinghe/Getty Images)
Nowy wariant przybył prawdopodobnie do Japonii z zagranicy (fot. Buddhika Weerasinghe/Getty Images)

U prawie 400 osób wykryto dotąd w Japonii zakażenie japońskim wariantem koronawirusa, który różni się od innych nowych odmian patogenu i wywołuje obawy o niższą skuteczność szczepionek – podał japoński Państwowy Instytut Chorób Zakaźnych.

Koronawirus w Niemczech. Brytyjski wariant stanowi prawie połowę wszystkich infekcji

Wysoce zakaźny wariant koronawirusa z Wielkiej Brytanii odpowiada w tej chwili za prawie połowę wszystkich infekcji w Niemczech. Według...

zobacz więcej

Wariant zidentyfikowany w Japonii ma jednak pewne cechy wspólne z odmianami wykrytym po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii. Instytut podejrzewa, że cechy te mogą przekładać się na wzrost ryzyka ponownego zakażenia i sprawiać, że obecne szczepionki będą przeciwko niemu mniej skuteczne – przekazała agencja Kyodo.

W jakim regionie jest najwięcej przypadków?


Do 3 marca zakażenie japońskim wariantem zdiagnozowano w Japonii u 394 osób, głównie w regionie Kento, gdzie leży Tokio. Kolejne dwa przypadki wykryto wśród osób przechodzących kwarantannę.

– Nie sądzimy, aby ten wariant stawał się bardziej dominujący – oświadczył szef centrum odpowiedzi na sytuacje kryzysowe w instytucie chorób zakaźnych Tomoya Saito. Saito ocenił, że nowy wariant przybył prawdopodobnie do Japonii z zagranicy, ale szczegóły nie są na razie znane. Zdaniem naukowca priorytetem dla władz Japonii powinna być odpowiedź na wariant brytyjski, który uznawany jest za bardziej zaraźliwy.

źródło:

Zobacz więcej