RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

78 lat temu Hitler zalegalizował aborcję na terenach Polski

W tym samym czasie w Niemczech aborcja była surowo zakazana (fot. Central Press/Getty Images)
W tym samym czasie w Niemczech aborcja była surowo zakazana (fot. Central Press/Getty Images)

9 marca 1943 roku na terenach okupowanej Polski władze III Rzeszy zalegalizowały aborcję w nieograniczonym zakresie. W tym czasie aborcja na terenie Niemiec była zakazana. – Niemieccy lekarze traktowali aborcję jako humanitarną działalność; nie odeszliśmy od tego w ogóle – mówi portalowi tvp.info prof. Marek Czachorowski.

Policja podsumowuje Strajk Kobiet. Setki wniosków do sądu, dziesiątki mandatów

335 osób wylegitymowanych, 188 wniosków o ukaranie do sądu i 28 mandatów karnych – tak stołeczna policja podsumowała poniedziałkowy protest w...

zobacz więcej

W latach 1943-1945 obowiązywało prawo pozwalające Polkom na dokonywanie aborcji w nieograniczonym zakresie. Zniesienie penalizacji aborcji na terenach okupowanej Polski było elementem „czystek rasowych”.

„Obowiązkiem Słowian jest pracować dla nas. Płodność Słowian jest niepożądana. Niech używają prezerwatyw albo robią skrobanki – im więcej, tym lepiej. Oświata jest niebezpieczna" – mówił Martin Bormann, sekretarz führera.

W rozmowie z portalem tvp.info prof. Marek Czachorowski, publicysta i filozof mówi, że ustawy norymberskie pokazały, że są lepsi i gorsi w państwie.

– Już nawet wtedy przewidziana była aborcja dla tych gorszego zdrowia. Mieliśmy także w Auschwitz takie punkty aborcyjne. Lekarze niemieccy byli przekonani, jak nasi niektórzy lekarze, że przed urodzeniem są jacyś „gorsi ludzie”. Lubowali się w późnych aborcjach. Traktowali to jak szlachetną, humanitarną działalność; nie odeszliśmy od tego w ogóle – tłumaczył Czachorowski.

źródło:
Zobacz więcej