RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Czeska pacjentka z COVID-19 w drodze do szpitala w Polsce

Ze szpitala z Uścia nad Orlicą we wschodnich Czechach wyjechała rano karetka z pacjentką chorą na COVID-19. Jedzie ona do szpitala w Raciborzu. To pierwszy w Czechach transport chorego w czasie pandemii do szpitala za granicą.

Ile osób zaszczepiono na COVID-19? Są nowe dane – kolejna granica przekroczona

Nowe dane o postępach akcji szczepień przeciw COVID-19 przedstawił minister Michał Dworczyk. W poniedziałek szef KPRM przekazał, że łączna liczba...

zobacz więcej

Szef pogotowia ratunkowego w regionie kraju (województwa) pardubickiego Igor Paar powiedział, że przewóz pacjentki realizowany jest standardową karetką używaną w przypadku pacjentów z chorobą zakaźną. Chora jest podłączona do aparatury sztucznego oddychania.

W poniedziałek szpital planował transport śmigłowcem, ale ostatecznie zdecydowano się na karetkę. Trasa z Uścia nad Orlicą prowadzi do przejścia granicznego w Boguminie, skąd jest około 30 km do szpitala w Polsce.

„Powinniśmy sobie poradzić”


Paar, który jest nie tylko lekarzem pogotowia, ale pracuje także na oddziałach intensywnej opieki medycznej, powiedział agencji CTK, że ma nadzieję na zrozumienie się z polskimi lekarzami. „Słowa są tak podobne, że powinniśmy sobie poradzić” – powiedział.

Transport pacjentki ze szpitala w kraju pardubickim jest możliwy dzięki aktywowaniu przez Czechy unijnego systemu wczesnego ostrzegania i reakcji (ERWS), który pozwala na korzystanie z międzynarodowej pomocy.

Zobacz także: Ile jest dziś zakażeń? Nowy raport Ministerstwa Zdrowia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej