RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Co z Wielkanocą? Wiceminister zdrowia mówi o obostrzeniach

Pandemia nie zwalnia (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Pandemia nie zwalnia (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Za niecałe cztery tygodnie Wielkanoc, a trzecia fala koronawirusa w Polsce nie zwalnia. Jak będą wyglądały święta, jeśli chodzi o obostrzenia epidemiczne? – Nie nastawiałbym się na to, że Wielkanoc spędzimy tak, jak się przyzwyczailiśmy, w wielkim rodzinnym gronie – oznajmił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Obostrzenia na święta wielkanocne. Ministerstwo Zdrowia o nowych decyzjach

Za kilka tygodni święta wielkanocne. Czy Wielkanoc w tym roku będzie wyglądała tak samo, jeśli chodzi o obostrzenia, co w roku poprzednim? – Jeżeli...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Kraska był gościem TV Republika. Zaznaczył, że na razie nic nie jest przesądzone, ale wydaje się, że szczyt zachorowań przypadnie właśnie na przełom marca i kwietnia , czyli okres tuż przed Wielkanocą.

Wielkanoc 2021 a obostrzenia


– Wydaje się jednak, że święta nie będą odbywać się tak, jak się przyzwyczailiśmy, czyli w bardzo szerokim gronie rodzinnym. Nie trzeba się nastawiać na normalne święta . Będziemy je spędzać w tym reżimie sanitarnym, ograniczonej liczbie osób – zaznaczył Kraska.

Nie wykluczył, że utrzymany będzie limit pięciu osób w czasie spotkań , jednak – jak dodał – decyzja w tej sprawie podejmowana będzie na tydzień przed świętami, by wziąć pod uwagę jak najbardziej aktualną sytuację epidemiczną.

Wiceminister wyraził opinię, że II kwartał będzie przełomowy, jeśli chodzi o szczepienia Polaków. – Tych szczepionek powinno być zdecydowanie więcej niż teraz – zaznaczył.

Natomiast komentując bieżącą sytuację dotyczącą zakażeń wskazał, że ich wzrost wynika z dwóch czynników – mutacji brytyjskiej, która wypiera „tradycyjnego wirusa”, i zmęczenia społeczeństwa epidemią, co przekłada się na to, że zasady bezpieczeństwa nie są przestrzegane.

Równocześnie wskazał, że przed nami jeszcze trudne i ciężkie tygodnie. Wskazał, że dynamicznie rosną zakażenia nie tylko w województwach północnych – na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu, ale także na południu – w woj. śląskim. Podobnie nieciekawie przestawia się sytuacja na Mazowszu, które jest „na pudle, czyli na III miejscu, jeśli chodzi o liczbę zakażeń na 100 tys. mieszkańców”.

Przypomniał, że rząd pod koniec tygodnia będzie podsumowywał sytuację i podejmował adekwatne decyzje w sprawie przywracania obostrzeń.

źródło:
Zobacz więcej