RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy planują podniesienie akcyzy na podgrzewacze tytoniu

Niemcy chcą zrównać stawki akcyzy na papierosy i podgrzewacze tytoniu (fot. Stefano Guidi/LightRocket via Getty Images)
Niemcy chcą zrównać stawki akcyzy na papierosy i podgrzewacze tytoniu (fot. Stefano Guidi/LightRocket via Getty Images)

Rząd Niemiec pracuje nad ustawą mającą określić wysokość akcyzy na tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe, czyli zyskujące ciągle na popularności podgrzewacze tytoniu. Dyskusja nad zmianą stawki akcyzy na takie produkty trwa rteż w Polsce; teraz stawka tego podatku jest u nas wśród niższych w UE. O sprawie piszą dziennikarze portalu wgospodarce.pl

Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wg Eurostatu: Na czele Austria, Estonia i Niemcy  

Według Eurostatu największa przepaść w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn występuje w Austrii, Estonii i Niemczech. W Międzynarodowym Dniu Kobiet...

zobacz więcej

Ustawa autorstwa niemieckiego ministerstwa finansów zakłada, że podgrzewacze tytoniu zostaną od 1 stycznia 2022 r. objęte taka samą stawką akcyzy jak tradycyjne papierosy. Logika nowych przepisów jest taka, że zarówno tradycyjne papierosy, jak i nowatorskie wyroby tytoniowe mają taką sama funkcję – dostarczanie organizmowi nikotyny.

„Zgodnie z § 2 ust. 5 zmienionej ustawy, podatek na te wyroby wyniesie nie mniej niż akcyza należna od papierosów, przy czym jedna sztuka wyrobu jest uznawana za jeden papieros. Przepis ten przewiduje szczególny mechanizm wyliczenia akcyzy, zapobiegający manipulowaniu wagą wyrobów nowatorskich lub też ich liczbą. Stawka dla papierosów to od 1 stycznia 2022 10,07 eurocenta za sztukę + 21,64 ceny detalicznej, co najmniej 22,039 eurocenta na sztukę. Stawka dla tytoniu do fajek od 1 stycznia 2022 to 15,66 EUR za kilogram + 13,13 procent ceny detalicznej” – można przeczytać w projekcie niemieckiego ministerstwa finansów.

Jak stwierdzają dziennikarze wgospodarce.pl, niemieccy ustawodawcy podkreślają stale rosnące znaczenie nowatorskich wyrobów tytoniowych w Niemczech. Nie przewiduje się, że zrównanie podatku na tego typu produkty z tradycyjnymi papierosami spowoduje załamanie się tego rynku. Wpływy z podniesionej daniny, zdaniem ministerstwa finansów Niemiec, będą rosły w tempie ok. 10 proc. rocznie.

Średni poziom akcyzy


Średni poziom akcyzy na paczkę produktów podgrzewanych w Europie wynosi 0,90 euro. Dla paczki tradycyjnych papierosów to aż 3,20 euro, co oznacza, że wysokość akcyzy na paczkę podgrzewanego tytoniu wynosi w UE średnio 28,1 proc. akcyzy na papierosy tradycyjne. Jak podkreślają dziennikarze wgospodarce.pl, w Polsce poziom akcyzy na podgrzewany tytoń to tylko 20,2% akcyzy na zwykłe papierosy, czyli 10 punktów proc. poniżej średniej w Unii Europejskiej.

źródło:
Zobacz więcej