
Rząd Niemiec pracuje nad ustawą mającą określić wysokość akcyzy na tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe, czyli zyskujące ciągle na popularności podgrzewacze tytoniu. Dyskusja nad zmianą stawki akcyzy na takie produkty trwa rteż w Polsce; teraz stawka tego podatku jest u nas wśród niższych w UE. O sprawie piszą dziennikarze portalu wgospodarce.pl
Według Eurostatu największa przepaść w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn występuje w Austrii, Estonii i Niemczech. W Międzynarodowym Dniu Kobiet...
zobacz więcej
Ustawa autorstwa niemieckiego ministerstwa finansów zakłada, że podgrzewacze tytoniu zostaną od 1 stycznia 2022 r. objęte taka samą stawką akcyzy jak tradycyjne papierosy. Logika nowych przepisów jest taka, że zarówno tradycyjne papierosy, jak i nowatorskie wyroby tytoniowe mają taką sama funkcję – dostarczanie organizmowi nikotyny.
„Zgodnie z § 2 ust. 5 zmienionej ustawy, podatek na te wyroby wyniesie nie mniej niż akcyza należna od papierosów, przy czym jedna sztuka wyrobu jest uznawana za jeden papieros. Przepis ten przewiduje szczególny mechanizm wyliczenia akcyzy, zapobiegający manipulowaniu wagą wyrobów nowatorskich lub też ich liczbą. Stawka dla papierosów to od 1 stycznia 2022 10,07 eurocenta za sztukę + 21,64 ceny detalicznej, co najmniej 22,039 eurocenta na sztukę. Stawka dla tytoniu do fajek od 1 stycznia 2022 to 15,66 EUR za kilogram + 13,13 procent ceny detalicznej” – można przeczytać w projekcie niemieckiego ministerstwa finansów.
Jak stwierdzają dziennikarze wgospodarce.pl, niemieccy ustawodawcy podkreślają stale rosnące znaczenie nowatorskich wyrobów tytoniowych w Niemczech. Nie przewiduje się, że zrównanie podatku na tego typu produkty z tradycyjnymi papierosami spowoduje załamanie się tego rynku. Wpływy z podniesionej daniny, zdaniem ministerstwa finansów Niemiec, będą rosły w tempie ok. 10 proc. rocznie.